Změna režimu v Libyi a její dopad na evropský bezpečnostní prostor

Jazyk práce:
Czech
Abstrakt:
The dissertation thesis is dealing with the security impact of Foreign Imposed Regime Change (FIRC) on the intervening actor. The thesis is based on the hypothesis that participation on FIRC brings a security impact to the environment of the intervening actor in case two specific conditions are fulfilled: firstly the targeted state is not suitable for FIRC and secondly the intervening actor does not have a complex strategy of the FIRC. When these two conditions are fulfilled, one can observe internal and external security impacts. The internal security impact stems from the political decision of engaging in the FIRC. The external security impact is based on the result of the FIRC and becomes evident in political, security, economic, energetic and social-cultural areas.The thesis is testing the hypothesis based on the single case study method of the FIRC in Libya that took place in 2011. Libya, being the main connection between Europe and Africa, is a destabilised state following the FIRC. Libya was not a suitable state for FIRC and the main intervening actors, France and Great Britain, did not have a complex strategy which caused the failure of the regime change. The thesis presents a detailed analysis of the security impact of the FIRC on the European security area, evaluates destabilisation consequences of the regime change and answers the question as to why was the FIRC in Libya an unsuccessful example of the activist foreign policy of Western powers.
Klíčová slova:
regime change; security; Libya; military intervention; European security area; post-conflict reconstruction

Studijní program a Studijní obor:
Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politické vztahy
Typ studijního programu:
Doktorský studijní program
Jméno přidělované hodnosti:
Ph.D.
Instituce přidělující hodnost:
University of Economics, Prague
Název fakulty:
Faculty of International Relations