Krátkodobé a dlouhodobé determinanty nominálního kurzu CZK/EUR

Název práce: Krátkodobé a dlouhodobé determinanty nominálního kurzu CZK/EUR
Autor(ka) práce: Šebestová, Tereza
Vedoucí práce: Slaný, Martin
Oponenti práce: Potužák, Pavel
Tato diplomová práce si klade za cíl předpovědět vývoj kurzu CZK/EUR pomocí několika vybraných ekonomických proměnných. Model je odhadnut pomocí vektorové autoregrese. Část datového vzorku měsíčních dat byla uchována pro out-of-sample porovnání přesnosti modelu s modelem náhodné procházky pomocí statistiky RMSE. V práci docházím k závěru, že VAR model poskytuje lepší předpověď v horizontu 1 a 13 měsíců, tedy i v krátkém období, což je v rozporu s hypotézou, že v krátkém období poskytuje přesnější předpověď model náhodné procházky. V horizontu 3, 6 a 9 měsíců produkuje lepší odhad kurzu model náhodné procházky. Práce se podrobně věnuje jednotlivým determinantům měnového kurzu a jejich reálnému vývoji. U každého z determinantů je diskutován jeho vliv na směnný kurz dle ekonomické teorie. Část práce je věnována devizovým intervencím ČNB.
Klíčová slova: nominální měnový kurz; vektorový autoregresní model; model náhodné procházky; intervence ČNB
Název práce: Short run a long run determinants of nominal exchange rate CZK/EUR
Autor(ka) práce: Šebestová, Tereza
Vedoucí práce: Slaný, Martin
Oponenti práce: Potužák, Pavel
This diploma thesis aims to forecast CZK/EUR exchange rate using several chosen economic variables. The model is estimated using vector autoregression. Part of the monthly data sample was retained for out-of-sample comparison of model accuracy with random walk model using RMSE statistics. In this paper I conclude that VAR model provides better prediction at the horizon of 1 month and 13 months, thus in short period, which is in contradiction to hypohesis that says that random walk model provides better forecast. At 3, 6, and 9 months produces a better estimate a random walk model. This paper also discusses in detail individual exchange rate determinants and its real evolution. Influence of each determinant on the exchange rate is discussed according to economic theory. Part of the work is devoted to the CNB's exchange rate interventions.
Klíčová slova: nominal exchange rate; vector autoregresive model; random walk model; interventions of CNB

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomická analýza
Fakulta: Národohospodářská fakulta