Příležitosti a možné bariéry konceptů sdílené elektomobility

Název práce: Příležitosti a možné bariéry konceptů sdílené elektomobility
Autor(ka) práce: Hladík, Jakub
Vedoucí práce: Svobodová, Hana
Oponenti práce: Kotková, Iveta
Diplomová práce se zabývá analýzou vnímání elektromobility a možnostmi jejího sdílení studenty posledních ročníků vysokých škol a jejich čerstvými absolventy žijícími ve velkých městech České republiky. Cílem práce je zjistit, zdali vnímají tyto moderní koncepty jako alternativu k vlastnění automobilu. A pokud tomu tak není, prozkoumat případné bariéry, a na jejich základě navrhnout doporučení, jež by mohly pomoci v implementaci těchto systémů. Teoretická část spočívá ve výzkumu literárních zdrojů za účelem představení kontextu nástupu elektromobility a jejích sdílených forem. Praktická část práce spočívá v kvalitativním výzkumu, jehož výsledky poukazují na to, že současní vysokoškoláci již nevnímají automobil jako symbol sociálního statutu, ale spíše jako praktickou věc. Pro život ve velkých městech jako je Praha ho nevnímají jako potřebný, a to především díky existenci kvalitní hromadné přepravy na jedné straně a ucpaných tepen na straně druhé. V návaznosti na této skutečnosti si sdílenou elektromobilitu dokáží představit jako vhodný prostředek pro zajištění jejich mobility v situacích, v nichž jim hromadná doprava nevyhovuje.
Klíčová slova: elektromobilita; car-sharing; přeprava; inovace; automobilový průmysl
Název práce: Opportunities and barriers of shared electric mobility
Autor(ka) práce: Hladík, Jakub
Vedoucí práce: Svobodová, Hana
Oponenti práce: Kotková, Iveta
The master thesis deals with the analysis of the perception of electric mobility and the possibilities of its sharing by universities students and recent graduates living in big cities of the Czech Republic. The aim of this work is to find out if they perceive these modern concepts as an alternative to owning a car. And if this is not the case, to examine possible barriers and propose recommendations to help implement these systems. The theoretical part consists research of literary sources in order to introduce the context electric mobility and its shared forms. The practical part of the thesis is based on qualitative research, the results of which point to the fact that current university students no longer see the car as a symbol of social status, but rather as a practical thing. For living in big cities like Prague they do not perceive it as necessary, mainly due to the existence of high-quality public transport and traffic jams. Consequently, they can see shared electric mobility as a suitable means of ensuring their mobility in situations for which public transport does not suit them.
Klíčová slova: electric mobility; car-sharing; transportation; innovation; car industry

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská