Liberalizace dálkové a regionální osobní železniční dopravy v ČR

Název práce: Liberalizace dálkové a regionální osobní železniční dopravy v ČR
Autor(ka) práce: Dimitrov, Martin
Vedoucí práce: Mervart, Michal
Oponenti práce: Vondrášková, Denisa
Cílem této práce je analýza historického vývoje liberalizace české osobní železniční dopravy, analýza dopravců vlastnících licenci na osobní železniční dopravu, sumarizace současných železničních linek v působnosti soukromých železničních dopravců v závazku veřejné služby a výzkum, za jakých tarifních podmínek bude možné v jednotlivých krajích cestovat vlaky na tratích, kde budou od prosince 2019 působit soukromí dopravci. Na základě získaných poznatků pak práce popisuje trendy, kterými se liberalizace české železnice ubírá a rizika, která se se současným způsobem liberalizace pojí a poskytuje doporučení, kudy by se měla liberalizace do budoucna ubírat a čeho se vyvarovat.
Klíčová slova: železnice; liberalizace; soukromí; dopravci; tarif; trendy; rizika
Název práce: Liberalization of long-distance and regional passenger rail transport in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Dimitrov, Martin
Vedoucí práce: Mervart, Michal
Oponenti práce: Vondrášková, Denisa
The aim of this Master´s thesis is an analysis of the historical development of liberalization of Czech passenger railway transport, analysis of carriers licensed for passenger railway transport, summary of current railway lines operated by private railway carriers under public service obligation and research of tariff conditions from December 2019 in connection with private carriers. Based on the acquired knowledge, the thesis describes the trends that the liberalization of Czech railways is taking and the risks that are associated with the current liberalization method and provides recommendations on how to liberalize and what to avoid in the future.
Klíčová slova: railway; private; carriers; tariff; trends; risks; liberalization

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská