Faktory ovlivňující úspěch M&A; Za hranicí finančního pohledu

Vedoucí práce: Poborský, František
Oponenti práce: -
Jazyk práce: English
Mergers and acquisitions have been experiencing increasing importance in the global business world over the course of past decades. Research has shown that majority of M&A endeavors fail to fulfil the expectations and to create value. This thesis aims to bring more clarity into determinants of successful M&A. Building on the existing research as well as its own survey of M&A advisors across Europe, it asks:„What are the factors influencing the outcome/success of M&A? “In this context, success is defined as “Fulfilment of primary motives and/or overall satisfaction with the outcome of M&A”. Analysis of the responses based on the direction of influence and the level of consensus established on individual factors has identified areas of focus that could lead to increased performance of M&As. The results indicate that forward-looking approach with focus on envisioning the keen post-acquisition entity backed by due investigation of the target are to have positive impact on the outcome of M&As. Further positive influence was found in the alignment of managers’ and shareholders’ interests, either through long-term oriented KPIs or holding of a common stock. Further research is needed to identify other factors that influence performance of M&As and establish link between the primary motives of companies undergoing M&A and their results.
Klíčová slova: KPIs; Due dilligence ; Consolidation ; Behavioral finance ; M&A; Governance
Název práce: Faktory ovlivňující úspěch M&A; Za hranicí finančního pohledu
Autor(ka) práce: Vacha, Robert
Vedoucí práce: Poborský, František
Oponenti práce: -
Jazyk práce: English
M&A zaznamenaly v posledních desetiletích rostoucí význam v na globálních trzích. Výzkum ukázal, že většina snah o fúzi a akvizice nesplňuje očekávání a nevytváří hodnotu. Tato práce si klade za cíl přiblížit determinanty úspěšných fúzí a akvizic. Na základě stávajícího výzkumu a vlastního průzkumu poradců v oblasti fúzí a akvizic v Evropě si tato práce dává za cíl objasnit:„Jaké jsou faktory ovlivňující výsledek / úspěch fúzí a akvizic? „V této souvislosti je úspěch definován jako „splnění primárních motivů a / nebo celková spokojenost s výsledkem fúzí a akvizic“. Analýza odpovědí na základě směru vlivu a úrovně konsensu stanoveného pro jednotlivé faktory identifikovala oblasti zaměření, které by mohly vést ke zvýšení výkonnosti M&A. Výsledky naznačují, že výhledový přístup se zaměřením na představu cíleného subjektu po akvizici podpořený vzevrubnou analýzou cíle má pozitivní dopad na výsledek M&A. Další pozitivní vliv byl nalezen v sladění zájmů manažerů a akcionářů, a to buď prostřednictvím dlouhodobě orientovaných KPI nebo držením kmenových akcií.
Klíčová slova: M&A; Governance; Consolidation ; Due dilligence; Behavioral Finance; KPIs

Studijní program / obor: Finance and Accounting
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra financí a oceňování podniku