Název práce: Supply chain resource dependency and risk mitigation strategies for manufacturing companies
Autor(ka) práce: Duplessis, Elodie
Vedoucí práce: Štěrbová, Ludmila
Oponenti práce: Dominquez, Noemi
Jazyk práce: English
Purpose: This paper aims at providing a set of guidelines to help companies mitigate the increasing threat posed by natural resource scarcity in their supply chain. More specifically, we will address resource-efficient supply chain as a means to create better resource management.Design/Methodology/Approach: This research is supported by previous theoretical and conceptual research on Natural Resource scarcity (NRS), Natural Resource Based View (NRBV) & Resource Dependence theory (RDT). The resource-efficient supply chain (RESC) theory and resource-advantage theory are used conjointly with a case study and semi-guided interviews on Solvay (chemical manufacturer).Findings: Six main indicators of resource dependency were identified: price and quantity of the resource, availability of alternative suppliers and products as well as cost of switching suppliers and geopolitical risks. Short term risk mitigation (bridging and buffering strategies) as well as long term orientation with the development of a closed-loop supply chain were proposed.Managerial implications: Managers in manufacturing firms have the right mindset and have begun carefully crafting strategy to alleviate resource dependency but a more proactive approach should be advocated.Research Limitation: The research should be extended over other market and manufacturing industries to validate the results. The research was also conducted based on a multinational scale and SMEs were not part of the scope.Originality/value: The research combines theoretical and practical considerations set within a targeted market: Polyamide 6.6. The plastic market is highly dependent on resource which makes it the perfect case study.
Klíčová slova: Natural Resource scarcity; Supply chain management; Resource dependency
Název práce: Závislosti na dodavatelském řetězci a strategie snižování rizik pro výrobní společnosti
Autor(ka) práce: Duplessis, Elodie
Vedoucí práce: Štěrbová, Ludmila
Oponenti práce: Dominquez, Noemi
Jazyk práce: English
Účel: Cílem tohoto dokumentu je poskytnout soubor pokynů, které pomohou společnostem zmírnit rostoucí hrozbu, kterou v jejich dodavatelském řetězci představuje nedostatek přírodních zdrojů. Konkrétně se budeme zabývat zdrojově efektivním dodavatelským řetězcem jako prostředkem k vytvoření lepší správy zdrojů.Návrh / metodika / přístup: Tento výzkum je podporován předchozím teoretickým a koncepčním výzkumem nedostatku přírodních zdrojů (NRS), pohledů založených na přírodních zdrojích (NRBV) a teorie závislostí zdrojů (RDT). Teorie efektivního dodavatelského řetězce (RESC) a teorie zdrojů a výhod se používají společně s případovou studií a polohově vedenými rozhovory o Solvay (výrobce chemikálií).Zjištění: Bylo identifikováno šest hlavních ukazatelů závislosti na zdrojích: cena a množství zdroje, dostupnost alternativních dodavatelů a produktů, jakož i náklady na změnu dodavatelů a geopolitická rizika. Byly navrženy krátkodobé zmírnění rizika (přemostění a vyrovnávací strategie), jakož i dlouhodobá orientace s vývojem dodavatelského řetězce s uzavřenou smyčkou.Manažerské důsledky: Manažeři ve výrobních firmách mají správné myšlení a začali pečlivě vytvářet strategii ke zmírnění závislosti na zdrojích, ale měl by být prosazován aktivnější přístup.Omezení výzkumu: Výzkum by měl být rozšířen o další tržní a zpracovatelský průmysl, aby výsledky byly validovány. Výzkum byl rovněž proveden na základě nadnárodního měřítka a malé a střední podniky nebyly součástí rozsahu.Originalita / hodnota: Výzkum kombinuje teoretické a praktické úvahy stanovené na cílovém trhu: Polyamid 6.6. Trh s plasty je vysoce závislý na zdrojích, což z něj činí perfektní případovou studii.
Klíčová slova: Řízení dodavatelského řetězce; Nedostatek přírodních zdrojů; Závislost na zdrojích

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/International Business - Central European Business Realities
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodního podnikání