Health literacy and health related behaviour in the hospital workforce

Fidler, Armin
Jazyk práce:
Abstrakt:
Podle výzkumu je gramotnost v oblasti zdraví mezi Rakušany z více než 50 % nedostatečná. Podle autora této práce nebyla zdravotní gramotnost prozatím vůbec měřena mezi zaměstnanci nemocnice. Výběr životního stylu má silný vliv na zdraví individuálních osob i skupin. Spojení mezi zdravotní gramotností a chováním ve vztahu ke zdraví není zcela pochopeno. Tato studie byla určeně jako společná akademická práce s cílem prozkoumat vazbu mezi zdravotní gramotností a chováním v oblasti zdraví. První část, která využívá online dotazník, se skládá z výzkumu Europena Health Literacy Survey (HLS-EU-Q47) a nenovějších vitálních znamení (NVS), hodnotí zdravotní gramotnost mezi zaměstnanci nemocnice, druhá část je založena na strukturovaném interview, které cílí na prozkoumání chování v oblasti zdraví ve vztahu k zdravotní gramotnosti mezi zaměstnanci nemocnice. Práce ukazuje také souvislosti s životním stylem. Nebyla vypozorována přímá korelace mezi zdravotní gramotnosti a výběrem životního stylu. Definice zdravotní gramotnosti je různá v závislosti na účastnících. Povědomí o zdravotní gramotnosti neovlivňuje výběr zdravotního životního stylu. Určujícími momenty byly ranní budíček a všeobecná motivace žít zdravě. Toto bylo definováno jako hlavní faktory pro změny životního stylu vůči chování v oblasti zdravím.
Klíčová slova:
životní styl; zdravotní gramotnost; sociální determinanty zdraví; Rakousko; nemocnice; kvalitativní

Studijní program a Studijní obor:
Mezinárodní ekonomické vztahy/International Business - Central European Business Realities
Typ studijního programu:
Magisterský navazující studijní program
Jméno přidělované hodnosti:
Ing.
Instituce přidělující hodnost:
University of Economics, Prague
Název fakulty:
Faculty of International Relations