168/5000 Obchodní bariéry mezi EU a USA v zemědělství a potravinářském průmyslu

Název práce: Obchodné bariéry medzi EU a USA v poľnohospodárstve a potravinárskom priemysle
Jazyk práce: Slovensky
Spojené štáty a Európska únia sú dva najväčšie poľnohospodársky výrobné, spotrebné a obchodné subjekty na svete. Komoditné zloženie poľnohospodárskej výroby v týchto dvoch entitách, štruktúra poľnohospodárskeho sektora, produktivita a konkurencieschopnosť výrobcov, štandardy produkcie či historický kontext do veľkej miery ovplyvňujú formovanie poľnohospodárskych politík. Rozdiely medzi týmito dvoma entitami dlhodobo prispievajú k obchodným sporom v poľnohospodárstve a predstavujú zásadné rozdiely v ich prístupoch k liberalizácii obchodu s poľnohospodárskymi výrobkami vo Svetovej obchodnej organizácii. Hlavným cieľom tejto práce je preskúmať podobnosti a rozdiely vo viacerých aspektoch poľnohospodárskych sektorov EÚ a USA a odhaliť pramene rozdielneho prístupu k poľnohospodárskej politike týchto dvoch hráčov. Ďalej si práca kladie za cieľ preskúmať akým obchodným bariéram v súčasnosti čelia jednotlivé kategórie produktov v poľnohospodárskom obchode medzi EÚ a USA a zamerať sa na oblasti, kde by mohlo dôjsť k vzájomnej harmonizácii štandardov, liberalizácii obchodu a naopak poukázať na kontroverzné témy, ktoré sú zdrojom pretrvávajúcich konfliktov.
Klíčová slova: liberalizácia; Spojené štáty americké; Euróspka únia; poľnohospodárstvo ; obchodné bariéry; netarifné bariéry
Název práce: 168/5000 Obchodní bariéry mezi EU a USA v zemědělství a potravinářském průmyslu
Jazyk práce: Slovensky
Spojené státy americké a Evropská unie jsou dva největší zemědělsky výrobní, spotřební a obchodní subjekty na světě. Komoditní složení zemědělské produkce v těchto dvou entitách, struktura zemědělského odvětví, produktivita a konkurenceschopnost výrobců, standardy produkce či historický kontext do velké míry ovlivňují formování zemědělských politik. Rozdíly mezi těmito dvěmi entitami dlouhodobě přispívají k obchodním sporům v zemědělství a představují zásadní rozdíly v jejich přístupech k liberalizaci obchodu se zemědělskými produkty ve Světové obchodní organizaci. Hlavním cílem této práce je prozkoumat podobnosti a rozdíly ve více aspektech zemědělských odvětví EU a USA a odhalit prameny rozdílného přístupu k zemědělské politice těchto dvou hráčů. Dále si práce klade za cíl prozkoumat jakým obchodním bariérám v současnosti čelí jednotlivé kategorie produktů v zemědělském obchodě mezi EU a USA a zaměřit se na oblasti, kde by mohlo dojít k vzájemné harmonizaci standardů, liberalizaci obchodu, a naopak poukázat na kontroverzní témata, která jsou zdrojem přetrvávajících konfliktů.
Klíčová slova: Evropská unie; Spojené státy americké; netarifní bariéry; liberalizace; zemědělství; obchodní bariéry
Název práce: Trade barriers between the EU and the US in agriculture and the food industry
Jazyk práce: Slovensky
The United States and the European Union are the two largest agricultural and commercial actors in the world. The commodity composition of agricultural production in these two entities, the structure of the agricultural sector, the productivity and competitiveness of producers, production standards or the historical context largely influence the shaping of agricultural policies. The differences between the two entities have long contributed to trade disputes in agriculture and represent fundamental differences in their approaches to the liberalization of trade in agricultural products in the World Trade Organization. The main aim of this work is to explore similarities and differences in more aspects of the EU and US agricultural sectors and to reveal the sources of different approaches to the agricultural policy of the two players. Furthermore, the thesis aims to examine what trade barriers currently face different categories of products in agricultural trade between the EU and the US and to focus on areas where there could be harmonization of standards, trade liberalization and, on the contrary, highlight the controversial issues that are the source of persistent conflicts.
Klíčová slova: European Union; United States of America; agriculture; trade barriers; liberalization; non-tariff barriers

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů