Obchodné bariéry medzi EU a USA v poľnohospodárstve a potravinárskom priemysle

Jazyk práce:
Slovak
Abstrakt:
Spojené štáty a Európska únia sú dva najväčšie poľnohospodársky výrobné, spotrebné a obchodné subjekty na svete. Komoditné zloženie poľnohospodárskej výroby v týchto dvoch entitách, štruktúra poľnohospodárskeho sektora, produktivita a konkurencieschopnosť výrobcov, štandardy produkcie či historický kontext do veľkej miery ovplyvňujú formovanie poľnohospodárskych politík. Rozdiely medzi týmito dvoma entitami dlhodobo prispievajú k obchodným sporom v poľnohospodárstve a predstavujú zásadné rozdiely v ich prístupoch k liberalizácii obchodu s poľnohospodárskymi výrobkami vo Svetovej obchodnej organizácii. Hlavným cieľom tejto práce je preskúmať podobnosti a rozdiely vo viacerých aspektoch poľnohospodárskych sektorov EÚ a USA a odhaliť pramene rozdielneho prístupu k poľnohospodárskej politike týchto dvoch hráčov. Ďalej si práca kladie za cieľ preskúmať akým obchodným bariéram v súčasnosti čelia jednotlivé kategórie produktov v poľnohospodárskom obchode medzi EÚ a USA a zamerať sa na oblasti, kde by mohlo dôjsť k vzájomnej harmonizácii štandardov, liberalizácii obchodu a naopak poukázať na kontroverzné témy, ktoré sú zdrojom pretrvávajúcich konfliktov.
Klíčová slova:
liberalizácia; Spojené štáty americké; Euróspka únia; poľnohospodárstvo ; obchodné bariéry; netarifné bariéry

Studijní program a Studijní obor:
Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Typ studijního programu:
Magisterský navazující studijní program
Jméno přidělované hodnosti:
Ing.
Instituce přidělující hodnost:
University of Economics, Prague
Název fakulty:
Faculty of International Relations