Název práce: Návrh platformy pro efektivní výběr daně z přidané hodnoty: Evropský prostor fiskální neutrality
Autor(ka) práce: Škopek, Jan
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Němcová, Ingeborg
Oponenti práce: Karpová, Eva; Tanzer, Vilém
Předložená disertační práce je zaměřena na problematiku efektivního výběru daně z přidané hodnoty v Evropské unii. Aktuální výpadky příjmů z daně z přidané hodnoty, označované jako „VAT Gap“ dosahují hodnot překračujících 200 mld. EUR ročně a důsledkem daňových úniků, nejčastěji tzv. karuselových podvodů. Ty jsou typické tím, že překračují hranice členských států a představují tak závažný problém v rámci celé Evropské unie. Způsobují tím významné mezery příjmové strany státních rozpočtů i rozpočtu Evropské unie, neboť daň z přidané hodnoty je nejvýznamnějším zdrojem příjmů těchto veřejných rozpočtů. Takto také podstatným způsobem dopadají na míru zadluženosti států Evropské unie.Daňovým unikům na dani z přidané hodnoty napomáhá složitost systému této daně v Evropské unii, který je poznamenán také řadou výjimek. Rovněž rigidní procedury na úrovni Evropské unie neumožňují, aby na takto závažný problém bylo rychle reagováno, přičemž zde neexistuje ani shoda na tom, jak by měl nový systém daně z přidané hodnoty vypadat. Disertační práce se proto zabývá návrhem nástroje, který by představoval řešení problému výběru daně z přidané hodnoty. Cílem disertační práce tedy je navrhnout komplexní změnu systému daně z přidané hodnoty v Evropské unii, která představuje robustní nástroj pro eliminaci daňových úniků. Tímto nástrojem je Evropský prostor fiskální neutrality, jako velmi přehledný systém, který jednoduchým způsobem zamezuje vzniku nadměrných odpočtů, které jsou zdrojem největších daňových úniků. Vytvořený nástroj je založen na specifickém rozšíření principu přenosu daňové povinnosti, a to v daleko větší míře, než jakou představuje všeobecný Reverse Charge. Analýzy provedené v disertační práci prokázaly, že vytvoření Evropského prostoru fiskální neutrality by mělo pozitivní dopad na výtěžnost systému DPH. Tyto analýzy pracovaly s ukazateli VAT Gap a VAT Revenue Ratio, kdy byl vývoj hodnot těchto ukazatelů analyzován v kontextu zavádění selektivního režimu přenesení daňové povinnosti, jako relevantní události, neboť přenos daňové povinnosti má účinky, které jsou principiálně podobné Evropskému prostoru fiskální neutrality. Na rozdíl od selektivního Reverse Charge však Evropský prostor fiskální neutrality neumožňuje přechod daňových úniků na jiná zdanitelná plnění. Vytvoření a zavedení Evropského prostoru fiskální neutrality by tedy objektivně vedlo ke zvýšení daňových výnosů z daně z přidané hodnoty a tím tedy ke snížení mezery ve výběru této daně.
Klíčová slova: Daňový únik; Evropská unie; Nadměrný odpočet; VAT Gap; Evropský prostor fiskální neutrality; Daň z přidané hodnoty; Reverse Charge
Název práce: Proposal of a Platform for Efficient Collection of Value Added Tax: European Area of Fiscal Neutrality
Autor(ka) práce: Škopek, Jan
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Němcová, Ingeborg
Oponenti práce: Karpová, Eva; Tanzer, Vilém
The presented doctoral thesis focuses on efficient collection of value added tax in the European Union. The currently missing income from value added tax, the so-called “VAT Gap“, amounts to more than 200 billion EUR per year and it is a result of tax evasion, most frequently of the so-called carousel frauds. They are characterized by the fact that they cross borders of member states and thus represent a serious problem throughout the entire European Union. The frauds cause major gaps on the income side of national and EU budgets because the value added tax is the most important source of income for such public budgets. This also means a significant impact on the rate of indebtedness of the European Union countries.Tax evasion relating to value added tax is supported by complexity of the VAT system in the European Union which is affected by numerous exceptions. Also rigid procedures at the European Union level make it impossible to quickly respond to this serious issue and there is even no agreement about how the new system for value added tax should look like. This doctoral thesis outlines a tool which might resolve the problem of value added tax collection. The objective of this doctoral thesis is to propose a comprehensive change in the value added tax system in the European Union which represents a robust tool for elimination of tax evasion. The tool is a European area of fiscal neutrality, a very transparent system which in a simple manner prevents excessive VAT deductions that are the biggest source of tax evasion. The developed tool is based on a specific expansion of the principle of tax obligation transfer in a much greater scope than the general Reverse Charge. The analyses performed in the doctoral thesis have demonstrated that creation of the European area of fiscal neutrality would have a positive impact on yield of the VAT system. The analyses used the VAT Gap and VAT Revenue Ratio indicators; the development of their values was analyzed in the context of introduction of a selective regime of tax obligation transfer, as a relevant event, because the tax obligation transfer has effects that are essentially similar to the European area of fiscal neutrality. However, unlike the selective Reverse Charge, the European area of fiscal neutrality does not allow transition of tax evasions to other taxable supplies. Creation and implementation of the European area of fiscal neutrality would therefore lead to higher revenues from value added tax and thus to reduction of the VAT Gap.
Klíčová slova: European Union; Excessive deduction; Value added tax; European area of fiscal neutrality; Reverse Charge; Tax evasion; VAT Gap

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Evropská studia
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.