Korupce v EU po východním rozšíření

Jazyk práce:
Česky
Abstrakt:
Tato diplomová práce se zabývá problematikou korupce ve členských státech Evropské unie po východním rozšíření. Cílem práce je zhodnotit vývoj korupce zejména z pohledu před a po východním rozšíření v roce 2004. K dosažení cíle jsou využívána data Indexu vnímání korupce (CPI) od Transparency International a pro větší objektivnost i data o Globálních ukazatelích kvality vládnutí (WGI), konkrétně ukazatele kontroly korupce, od Světové banky. První až třetí kapitola představuje teoretický základ obsahující definice korupce, její typologii, příčiny a důsledky, nástroje protikorupční politiky, mezinárodní a evropské instituce zabývající se korupcí a možnosti měření korupce. Čtvrtá kapitola se zabývá analýzou výše zmíněných ukazatelů v původních členských státech EU a v nových členských státech EU. Pátá kapitola práce poukazuje na společné problémy v oblasti korupce nových členských států EU a vymezuje čtyři státy, jež dlouhodobě vyčnívají (pozitivně či negativně) v hodnocení ukazatelů CPI a WGI, a představuje implementaci protikorupčních opatření těchto států.
Klíčová slova:
ukazatel kontroly korupce; korupce; východní rozšíření Evropské unie; Index vnímání korupce; Globální ukazatele kvality vládnutí

Studijní program a Studijní obor:
Mezinárodní ekonomické vztahy/Evropská integrace
Typ studijního programu:
Magisterský studijní program
Jméno přidělované hodnosti:
Ing.
Instituce přidělující hodnost:
Vysoká škola ekonomická v Praze
Název fakulty:
Fakulta mezinárodních vztahů