Analýza konkurence společnosti Globus

Autor(ka) práce: Kincl, Lukáš
Vedoucí práce: Soukupová, Jana
Oponenti práce: Breňová, Lubomíra
Cílem práce je analýza konkurenčních firem společnosti Globus ČR, k.s. v České republice. Práce hodnotí společnost a její největší hypermarketové konkurenty z pohledu silných a slabých stránek se zvláštním zaměřením na marketingovou komunikaci. Do analýzy jsou vybrány společnosti, které po obsahové a obratové stránce splňují stanovená kritéria a tyto údaje jsou veřejně přístupné. Zdrojem těchto údajů jsou nejen výroční zprávy, ale i data získaná z odborných a specializovaných serverů včetně vlastních webů hodnocených společností. Teoretická část práce vymezuje základní pojmy jako je konkurence, konkurenceschopnost a popisuje metody jejich zjišťování, například Porterův model 5 sil. Současně řeší marketingovou komunikaci jako jednu z forem konkurenčního boje. Praktická část práce pak porovnává jednotlivé vybrané ukazatele s návrhem doporučení ke zlepšení v jednotlivých činnostech podniku za účelem dosažení vyšší konkurenceschopnosti.
Klíčová slova: oligopol; strategická analýza; Porterův model 5 sil; marketing; maloobchodní řetězec
Název práce: Analysis of the company Globus
Autor(ka) práce: Kincl, Lukáš
Vedoucí práce: Soukupová, Jana
Oponenti práce: Breňová, Lubomíra
The goal of the thesis is to analyse competing companies of Globus ČR, k.s. in the Czech Republic. The work evaluates its largest hypermarket competitors in terms of strengths and weaknesses with a special focus on marketing communication. In the anylysis are selected companies that meet the specified criteria in terms of content a turnover and are publicly available. The source of these data are not only annual reports, but also data obtained from expertised a specialized servers, including own websites rated by the companies. The theoretical part of thesis defines basic concepts such as competition, competitiveness and describes the methods of their discovery, for example Porter´s Model 5 Forces. At the same time solves marketing communication as one of the forms of competitive struggle. The practical part of the thesis then compares individual selected indicators with suggestions for improvement in individual activities of the company in order to achieve higher competitiveness.
Klíčová slova: retail chain; oligopoly; strategic analysis; Porter's 5 forces; marketing

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra manažerské ekonomie