Název práce: „Women empowerment“ v kontexte ekonomického rozvoja: Prípadové štúdie Namíbie a Demokratickej republiky Kongo
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práca sa venuje problematike women empowerment v ekonomickom rozvoji a analýze inštitúcií, ktoré ovplyvňujú postavenie žien v spoločnosti vybraných na základe ukazovateľov piateho z Cieľov udržateľného rozvoja Organizácie spojených národov definovaného ako „Rodová rovnosť“. Prvá časť je zameraná na definície, problematiku merania a vzťahov medzi procesmi women empowerment a ekonomického rozvoja, druhá časť obsahuje analýzu a komparáciu inštitúcií v rámci prípadovej štúdie Demokratickej republiky Kongo ako najmenej a Namíbie ako najviac pokročilej z vybraných krajín v problematike odstraňovania rodových nerovností. Zatiaľ čo v Demokratickej republike Kongo do veľkej miery ovplyvňuje možnosti women empowerment pretrvávajúci konflikt, tradičné zvyky a slabá vymáhateľnosť práva v štáte, v Namíbii sa podarilo vytvoriť funkčné formálne inštitúcie pre posilňovanie postavenia žien, ktoré ďalej ovplyvňujú i neformálne inštitúcie. Vzťahy medzi women empowerment a ekonomickým rozvojom sú bilaterálne, a preto pre ďalší pokrok v týchto procesoch nielen v Demokratickej republike Kongo je nutné sa zamerať na zlepšovanie podmienok pre oba z nich a ako sa ukázalo na príklade Namíbie, zároveň vytvárať funkčný právny rámec a zvyšovať zastúpenie žien vo verejnej sfére, čo podporí odstraňovanie rodovej diskriminácie.
Klíčová slova: women empowerment; ekonomický rozvoj; inštitúcie; Namíbia; Demokratická republika Kongo
Název práce: „Women empowerment“ v kontextu ekonomického rozvoje: Případové studie Namibie a Demokratické republiky Kongo
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práce se věnuje problematice women empowerment v ekonomickém rozvoji a analýze institucí ovlivňujících postavení žen ve společnosti, vybraných na základě ukazovatelů pátého z Cílů udržitelného rozvoje Organizace spojených národů definovaného jako „Rodová rovnost“. První část je zaměřená na definice, problematiku měření a vztahů mezi procesy women empowerment a ekonomického rozvoje, druhá část obsahuje analýzu a komparaci institucí v rámci případové studie Demokratické republiky Kongo jako nejméně a Namibie jako nejvíc pokročilé z vybraných zemí v problematice stíraní rodových nerovností. Zatímco v Demokratické republice Kongo ve velké míře ovlivňuje možnosti women empowerment přetrvávající konflikt, tradiční zvyky a slabá vymahatelnost práva v státě, v Namibii se povedlo vytvořit funkční formální instituce pro posilování postavění žen, které dále ovlivňují i neformální instituce. Vztahy mezi women empowerment a ekonomickým rozvojem jsou bilaterální, a proto pro další pokrok v těchto procesech nejen v Demokratické republice Kongo je nutné se zaměřit na zlepšování podmínek v obou z nich a jak se ukázalo na příkladu Namibie, zároveň vytvářet funkční právní rámec a zvyšovat zastoupení žen ve veřejné sféře, co dále podpoří odstraňování rodové diskriminace.
Klíčová slova: women empowerment; ekonomický rozvoj; instituce; Namibie; Demokratická republika Kongo
Název práce: Women empowerment in the context of economic development: Case studies of Namibia and Democratic Republic of Congo
Jazyk práce: Slovensky
The diploma thesis analyses the importance of women empowerment in the economic development and the institutions influencing perception of women and their power within a society. The institutions were selected based on targets of fifth of Sustainable Development Goals, an initiative of United Nations, defined as „Gender equality“. The first part comprises the definitions, ways of measurement and relations among women empowerment and economic development. In the second part there is an analysis and comparison of institutions based on a case study of Democratic Republic of Congo as the least and Namibia as the most progressive country in terms of driving down gender inequalities. Women empowerment in Democratic Republic of Congo is influenced by long-lasting conflict, traditional norms and weak rule of law, on the other hand Namibia was successful in establishing functional formal institutions for women empowerment that have further impact on informal ones. The relations among two mentioned processes are bilateral, therefore for another progress not only in Democratic Republic of Congo it is key to focus on improvement of conditions for both and as we saw in the example of Namibia, simultaneously create a legislative and increase agency of women in public sphere which supports non-discriminatory practices and women empowerment.
Klíčová slova: women empowerment; economic development; institutions; Namibia; Democratic Republic of Congo

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů