„Women empowerment“ v kontexte ekonomického rozvoja: Prípadové štúdie Namíbie a Demokratickej republiky Kongo

Název práce:
Překlad názvu:
„Women empowerment“ v kontextu ekonomického rozvoje: Případové studie Namibie a Demokratické republiky Kongo
Autor práce:
Švecová, Marianna
Typ práce:
Diplomová práce / Diplomová práce
Vedoucí práce:
Sejkora, Jiří
Osoba oponující práci:
Vošta, Milan
Jazyk práce:
Slovak
Abstrakt:
Diplomová práce se věnuje problematice women empowerment v ekonomickém rozvoji a analýze institucí ovlivňujících postavení žen ve společnosti, vybraných na základě ukazovatelů pátého z Cílů udržitelného rozvoje Organizace spojených národů definovaného jako „Rodová rovnost“. První část je zaměřená na definice, problematiku měření a vztahů mezi procesy women empowerment a ekonomického rozvoje, druhá část obsahuje analýzu a komparaci institucí v rámci případové studie Demokratické republiky Kongo jako nejméně a Namibie jako nejvíc pokročilé z vybraných zemí v problematice stíraní rodových nerovností. Zatímco v Demokratické republice Kongo ve velké míře ovlivňuje možnosti women empowerment přetrvávající konflikt, tradiční zvyky a slabá vymahatelnost práva v státě, v Namibii se povedlo vytvořit funkční formální instituce pro posilování postavění žen, které dále ovlivňují i neformální instituce. Vztahy mezi women empowerment a ekonomickým rozvojem jsou bilaterální, a proto pro další pokrok v těchto procesech nejen v Demokratické republice Kongo je nutné se zaměřit na zlepšování podmínek v obou z nich a jak se ukázalo na příkladu Namibie, zároveň vytvářet funkční právní rámec a zvyšovat zastoupení žen ve veřejné sféře, co dále podpoří odstraňování rodové diskriminace.
Klíčová slova:
women empowerment; ekonomický rozvoj; instituce; Namibie; Demokratická republika Kongo

Studijní program a Studijní obor:
Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Typ studijního programu:
Magisterský studijní program
Jméno přidělované hodnosti:
Ing.
Instituce přidělující hodnost:
Vysoká škola ekonomická v Praze
Název fakulty:
Fakulta mezinárodních vztahů