Název práce: Teorie optimální měnové oblasti a možnosti její aplikace na Dánsko v letech 2008-2018
Autor(ka) práce: Sigmund, Pavel
Vedoucí práce: Štěpánek, Pavel
Oponenti práce: Bednář, Milan
Cílem práce je na základě aktuálních ekonomických dat z období 2008–2018 (krizové a pokrizové období) porovnat Dánsko se současnými členy eurozóny za použití vybraných kritérií Mundellovy teorie optimální měnové oblasti (OCA) aplikovanými na dánskou ekonomiku. Mezi vybraná kritéria patří: otevřenost ekonomiky, diverzifikace produkce a mobilita výrobních faktorů. Následně byla analýza rozšířena o další kritéria (sladěnost hospodářského cyklu s eurozónou a stupeň reálné konvergence). Poté došlo na vyhodnocení procesu konvergence a aktuální připravenosti Dánska přijmout euro. V empirické části byly využity jak metody obecné, tak metody specifické. Datová základna čerpá z údajů ze Eurostatu, Danmarks statistik, Danmarks nationalbank a OECD. Dánská ekonomika momentálně plní všechna kritéria OCA i nominální maastrichtské konvergence. Navzdory předpokladu se ukázalo, že hospodářský cyklus Dánska není sladěný s hospodářským cyklem eurozóny.
Klíčová slova: euro; hospodářská a monetární integrace; EMU; Optimální měnová oblast
Název práce: Theory of optimal currency area and possibilities of its application in Denmark in 2008-2018
Autor(ka) práce: Sigmund, Pavel
Vedoucí práce: Štěpánek, Pavel
Oponenti práce: Bednář, Milan
The thesis is focused on comparison of Denmark to current members of the Euro zone on the base of relevant economic data from period 2008–2018 (crisis and post crisis era) using selected standards of Optimum currency area theory (OCA), according to the definition of R. Mundell. The criteria chosen were: openness of economy, production diversification and production factors mobility. Subsequently, the analysis was enriched through other benchmarks (coherence of economic cycle with the Euro zone and level of objective convergency). After that the convergence process was evaluated as well as Denmark readiness to accept EUR). The empirical part contains general and specific methods. Database utilizes information from Eurostat, Danmarks statistik, Danmarks nationalbank and OECD. Denmark economy fulfills all OCA criteria as well as nominal Maastricht convergence. Despite the presumption - Denmark economic cycle is not in accordance with the economic cycle of Euro zone.
Klíčová slova: Optimum currency area; economic & monetary integration; EMU; euro

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky