Citlivost investic na úrokovou míru v pásmu nulové spodní hranice pro evropské země mimo eurozónu v letech 1999-2018

Název práce:
Autor práce:
Matějka, David
Typ práce:
Diplomová práce / info:eu-repo/semantics/masterThesis
Vedoucí práce:
Loužek, Marek
Osoba oponující práci:
Řežábek, Pavel
Jazyk práce:
Czech
Abstrakt:
The aim of the diploma thesis is to find out what is the correct level of sensitivity of investment to the interest rate changes near the Zero lower bound. Econometric analysis, which is carried out by means of panel data regression, examines the elasticity of gross capital formation to changes in interest rates in European countries between 1999 and 2018. These are states that have an independent central bank outside the Eurozone. In order to examine the sensitivity of investment activity to interest rate changes near the zero limit is the dataset divided into two parts, depending on the interest rate level. Panel regression is performed using fixed effect and random effects model, which are more suitable for analysis than a classical model of panel data in which unobserved heterogeneity occurs. The results of the presented models indicate a negative relationship between investment and interest rates in the complete dataset as well as in two split data sets. Investments in the low interest rate zone are more sensitive to interest rate changes.
Klíčová slova:
Gross capital formation; Interest rate; Panel data models; Zero lower bound

Studijní program a Studijní obor:
Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Typ studijního programu:
Magisterský navazující studijní program
Jméno přidělované hodnosti:
Ing.
Instituce přidělující hodnost:
University of Economics, Prague
Název fakulty:
Faculty of Economics