Je potřeba zavést plošné uzákonění 5 týdnů dovolené v České republice?

Název práce: Je potřeba zavést plošné uzákonění 5 týdnů dovolené v České republice?
Autor(ka) práce: Stejskalová, Alice
Vedoucí práce: Vostrovská, Zdenka
Oponenti práce: Bartůsková, Lucia
Tato diplomová práce se věnuje navrhovanému prodloužení základní výměry dovolené na zotavenou ze 4 na 5 týdnů. Cílem diplomové práce je zodpovědět hlavní výzkumnou otázku, zda je zapotřebí zavést plošné uzákonění 5 týdnů dovolené vzhledem k právně-institucionálnímu vývoji v České republice a aktuálnímu stavu tohoto institutu v Evropské unii. Dílčím cílem této diplomové práce je za pomocí dotazníkového šetření zjistit, jak se v jednotlivých odvětvích národního hospodářství liší rozsah poskytované dovolené v roce 2019 a zda by tato změna představovala pro oslovené firmy ztrátuatraktivního benefitu. Teoretická část práce stručně charakterizuje hlavní přístupy ekonomické teoriek problematice individuální nabídky práce, fenomény vedoucí k substituci práce volným časem a parametrické charakteristiky institutu dovolené a dalších forem dodatečného odpočinku. Praktická část práce je rozdělena do tří části. V první části je nejprve provedenaanalýza právně-institucionálního vývoje institutu dovolené mezi lety 1918–2019. Druhá část se věnuje komparaci průměrné odpracované doby a uzákoněné základní výměry dovolené napříč zeměmi Evropské unie mezi lety 1993–2017. Obě části prokázaly, že není potřeba zavést plošné uzákonění 5 týdnů dovolené v České republice vzhledem k právně-institucionálnímu vývoji v České republice a aktuálnímu stavu tohoto institutu v Evropské unii. Dotazníkové šetření ukazuje, že pět týdnů dovolené je téměř standardemnapříč národohospodářskými odvětvími. Rovněž se ukazuje, že plošné uzákonění týdne dovolené navíc pro oslovené firmy představuje ztrátu atraktivního benefitů.
Klíčová slova: základní výměra dovolené; průměrná roční odpracovaná doba; dovolená; zaměstnanecký benefit; trh práce; zákoník práce; zaměstnavatel; pracovní právo
Název práce: It Is Necessary to Introduce a General Enactment of 5 Weeks Holidays in the Czech Republic?
Autor(ka) práce: Stejskalová, Alice
Vedoucí práce: Vostrovská, Zdenka
Oponenti práce: Bartůsková, Lucia
This diploma thesis deals with the proposed extension of the minimum entitlement to annual paid leave from 4 to 5 weeks. The aim of this thesis is to answer the main research question, whether it is necessary to introduce blanket legalization of 5 weeks of minimum entitlement to annual leave in respect of the legal-institutional development in the Czech Republic and the current state of this institute in the European Union. A partial aim of this thesis is to find out, with the help of a questionnaire survey, how the institute of annual paid leave differs in individual sectors of the national economy in 2019 and whether this change would entail a loss of attractive benefit for the addressed companies. The theoretical part briefly characterizes the main approaches of economic theory to the issue of individual labour supply decisions, phenomena leading to the substitution of leisure time work and parametric characteristics of the holiday institute and other form of additional rest. The practical part is divided into three parts. In the first part, the analysis of the legal-institutional development of the holiday institute between 1918-2019 is carried out. The second part is devoted to the comparison of average hours worked and the legal base of holiday allowance across the European Union countries. Both parts showed that there is no need to introduce a blanket legalization of 5 weeks of leave in the Czech Republic due to the legal-institutional development in the Czech Republic and the current state of the institute in the European Union. A questionnaire survey shows that five weeks of holiday is almost standard across national economic sectors. The survey also shows that across-the-board enactment of the holiday week would, in addition, entail a loss of attractive benefits for the companies addressed.
Klíčová slova: vacation; minimum entitlement to annual leave; average annual hours worked; labour market; labour code; employer; labour law; benefits

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky