Název práce: Komparace nemocenského pojištění a náhrady mzdy v České a Slovenské republice za rok 2018
Autor(ka) práce: Skřivancová, Petra
Vedoucí práce: Bartůsková, Lucia
Oponenti práce: Vebrová, Ludmila
Hlavním cílem diplomové práce je analýza a komparace nemocenského pojištění a náhrady mzdy v České a Slovenské republice v roce 2018. Srovnání mezi zeměmi je zaměřeno na hlavní dávku nemocenského pojištění, tedy nemocenskou a náhradu mzdy. V teoretické části je charakterizován systém sociálního zabezpečení jako takový a též současný systém nemocenského pojištění ve zkoumaných státech. Komparací systému nemocenského pojištění je zjištěno, že se systémy obou zemí vyvíjejí na podobném základě, avšak při hlubší analýze jsou identifikovány významné odlišnosti systému. Součástí práce je i komparace základních statistických ukazatelů dočasné pracovní neschopnosti. Zjištěné výsledky komparace systémů jsou v další části práce zkoumány prostřednictvím modelových příkladů, kde je ukázán vliv rozdílného nastavení systému na výši dávek. Závěrem práce je shrnutí všech zjištěných poznatků, z nichž jsou formulovány náměty a doporučení pro systém nemocenského pojištění v České republice.
Klíčová slova: nemocenské pojištění; náhrada mzdy; dávky nemocenského pojištění; dočasná pracovní neschopnost
Název práce: Comparison of sickness insurance and wage compensation in the Czech and Slovak Republic in 2018
Autor(ka) práce: Skřivancová, Petra
Vedoucí práce: Bartůsková, Lucia
Oponenti práce: Vebrová, Ludmila
The main aim of the thesis is the analysis and comparation of sickness insurance and wage compensation in the Czech and Slovak Republic in 2018. The comparison between countries is focused on the main benefit of sickness insurance, i.e. sickness benefit and wage compensation. In the theoretical part, the social security system as such is characterized, as well as the current sickness insurance system in the examined countries. By comparing the sickness insurance system, it is found that the systems of both countries evolve on a similar basis, but a deeper analysis identifies significant differences in the system. The thesis also includes a comparison of basic statistical indicators of temporary incapacity for work. The results of the comparison are examined in the next part of the thesis through model examples, where the effect of different system settings on the level of benefits is shown. The conclusion of the thesis is a summary of all the findings, from which the suggestions and recommendations for the sickness insurance system in Czech Republic are formulated.
Klíčová slova: wage compensation; sickness insurance; sickness insurance benefits; temporary incapacity for work

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky