Komparace fiskálních politik Spojených států amerických během první a druhé světové války

Název práce:
Autor práce:
Jurák, Marek
Typ práce:
Diplomová práce / Diplomová práce
Vedoucí práce:
Johnson, Zdenka
Osoba oponující práci:
Kovář, Martin
Jazyk práce:
Česky
Abstrakt:
Diplomová práce se zaměřuje na fiskální politiku Spojených států amerických během první a druhé světové války, kde hlavním předmětem analýzy je daňová soustava, emise válečných dluhopisů a federální výdaje. Teoretická část práce začíná představením základních principů teorie fiskální politiky a její vlivy na ekonomické subjekty. Následuje popis hlavních rysů válečné ekonomiky a nástrojů využívaných státem pro zasahování do hospodářství s uvedením konkrétních příkladů ze sledovaných období. V praktické části práce jsou zkoumány rozpočtové zákony zavedené v jednotlivých obdobích se zaměřením na úpravy konkrétních daňových sazeb a jejich příjmů do federálního rozpočtu. U válečných dluhopisů jsou analyzovány jednotlivé kampaňové akce, náležitosti emitovaných dluhopisů a jejich podíl na příjmech v rozpočtu. S dluhovým financováním je analyzován také vývoj federálního dluhu. Cílem práce je komparace jednotlivých fiskálních politik zaměřených na federální příjmy a jejich využití ve federálních výdajích, která financovaly válečnou ekonomiku. Komparací jednotlivých fiskálních nástrojů a jejich příjmů práce odpovídá na hlavní výzkumnou otázku, zda byla převážná část vládních výdajů během obou konfliktů z větší části financována dluhově. Výsledky práce naznačují, že hypotéza je potvrzena, kdy dominantním nástrojem financování vládních výdajů byly státní dluhopisy, které cílily zejména na veřejnost.
Klíčová slova:
první světová válka; druhá světová válka; Spojené státy americké; fiskální politika; válečná ekonomika

Studijní program a Studijní obor:
Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Typ studijního programu:
Magisterský studijní program
Jméno přidělované hodnosti:
Ing.
Instituce přidělující hodnost:
Vysoká škola ekonomická v Praze
Název fakulty:
Národohospodářská fakulta