Vývoj hypotéčního trhu v České republice

Název práce: Vývoj hypotéčního trhu v České republice
Autor(ka) práce: Tuháčková, Linda
Vedoucí práce: Schlossberger, Otakar
Oponenti práce: Pýcha, Mikuláš
Diplomová práce je zaměřena na vývoj hypotečního trhu v České republice. Nejdříve jsou vysvětleny základní pojmy, charakteristiky a procesy týkající se hypotečního úvěru. V další části je zkoumán historický vývoj hypotečního úvěrování až po nastínění současné situace včetně dopadů regulací a shrnutí nejdůležitějších informací ze Zprávy o finanční stabilitě 2018/2019. Následuje deskripce různých alternativních forem získání bydlení. Další část práce zkoumá pomocí grafických analýz a statistických dat faktory ovlivňující hypoteční trh. V aplikační části jsou porovnáváni 3 největší poskytovatelé hypotečních úvěrů na českém trhu a na základě analýzy produktů a poplatků je vyhodnocen ten nejvýhodnější z nich.
Klíčová slova: úroková sazba; loan-to-value; hypoteční trh; Hypoteční úvěr; debt-to-income; debt service-to-income; nemovitost
Název práce: Development of the mortgage market in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Tuháčková, Linda
Vedoucí práce: Schlossberger, Otakar
Oponenti práce: Pýcha, Mikuláš
The thesis is focused on the development of the mortgage market in the Czech Republic. The first part explains the basic concepts, characteristics and processes related to a mortgage loan. The next part examines the historical development of mortgage lending up to the current situation, including the impact of regulations and a summary of the most important information from the Financial Stability Report 2018/2019. Following part descripts several various alternative forms of housing. The next part of the thesis examines factors affecting the mortgage market by means of graphical analyzes and statistical data. The application part compares the three largest providers of mortgage loans on the Czech market and based on the analysis of products and fees there is evaluated the most advantageous of them.
Klíčová slova: Mortgage; mortgage market; interest rate; loan-to-value; debt service-to-income; debt-to-income; real estate

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví