Kontrolní hlášení a jeho vliv na daňové úniky

Název práce: Kontrolní hlášení a jeho vliv na daňové úniky
Autor(ka) práce: Holá, Alžběta
Vedoucí práce: Zídková, Hana
Oponenti práce: Tepperová, Jana
Tato diplomová práce se věnuje daňovým únikům na DPH a konkrétnímu opatření k jejich eliminaci, kontrolnímu hlášení, které plátci DPH v České republice mají povinnost podávat od roku 2016. Jedním z cílů práce bylo identifikovat, zda i v jiných členských státech EU se plátci DPH potýkají s obdobnou povinností. Bylo zjištěno, že polovina členských států zavedla obdobná opatření, přičemž shlukovou analýzou modelovanou ve statistickém programu SPSS bylo porovnáváno, jak jsou si jednotlivé instituty členských států vzájemně podobné. Stěžejním cílem bylo poté zhodnotit, zda tato opatření skutečně přispěla k lepšímu výběru daní, potažmo ke snížení mezery DPH. K tomu byla provedena analýza pomocí vícenásobné regresní analýzy ve statistickém programu EViews. Ve zmiňovaném modelu se statistická významnost těchto opatření neprojevila, což však mohlo být způsobeno tím, že byl model sestaven na průřezových datech, která zaznamenávají hodnoty v daném čase, tudíž nepracují s jejich změnami. V modelu se však projevila statistická významnost jiných zvolených proměnných. Dále byl proveden taktéž v programu EViews Chowův test strukturálních změn, jenž byl založen na časových řadách relativní mezery DPH. Tento test ukázal, že v polovině vybraných zemí došlo ke strukturálnímu zlomu mezery DPH, kterou lze přisuzovat těmto opatřením.
Klíčová slova: kontrolní hlášení; mezera DPH; shluková analýza; Chowův test; regresní analýza
Název práce: VAT Control Statement and its Impact on Tax Evasion
Autor(ka) práce: Holá, Alžběta
Vedoucí práce: Zídková, Hana
Oponenti práce: Tepperová, Jana
This diploma thesis deals with VAT frauds and one specific measure against them called VAT Control Statement, which are Czech VAT payers obligated to fill since 2016. One of the aims of this thesis was to identify whether any similar VAT listings can be found in other EU member states. It was found that half of them have already implemented similar measures and the cluster analysis compared them. Moreover, the main aim of this thesis was to analyse whether these measures contributed to better tax collection and thus to reduction of the VAT gap. To analyse this, the multiple regression model was carried out in EViews statistic software. However, this model did not determine that this variable is statistically significant. Nevertheless, this could be caused by the fact that this model was based on cross-sectional data, that show the figures at a given time, and therefore does not take in account their changes. On the other hand, the statistical significance was shown on other selected variables. In addition, the Chow test, which was based on panel data and performed in EViews as well, was carried out. This test showed that there were structural breaks of VAT gap in half of the selected counties, which could happen due to implementation of those measures of VAT listings.
Klíčová slova: regression analysis; VAT Control Statement; VAT gap; cluster analysis; Chow test

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví