Účetní a daňové souvislosti fúzí na Slovensku

Název práce: Účetní a daňové souvislosti fúzí na Slovensku
Autor(ka) práce: Janičkovičová, Ivana
Vedoucí práce: Skálová, Jana
Oponenti práce: Podškubka, Tomáš
Tato diplomová práce na téma „Účetní a daňové souvislosti fúzí na Slovensku“ se zaměřuje na fúze realizované na Slovensku, na jejich právní, účetní a daňové aspekty. Práce nejdříve vymezuje fúze obecně, zabývá se jejich klasifikací, motivy a průběhem. Dále se práce soustřeďuje na právní úpravu fúzí na Slovensku, včetně novely Obchodného zákoníku SR. Následně je pozornost věnována účetním povinnostem zanikajících a nástupnických společností při procesu fúze. Další část práce se zaměřuje na daňové souvislosti fúzí s poukázáním na významné změny v zákoně o dani z příjmů. V praktické části se práce zabývá analýzou realizovaných fúzí na Slovensku v letech 2014 až 2018 a vyhodnocením jejich vývoje a trendů.
Klíčová slova: fúze na Slovensku; nástupnická společnost; rozhodný den; ocenění jmění; analýza; zanikající společnost; daň z příjmů
Název práce: Accounting and tax aspects of mergers in Slovakia
Autor(ka) práce: Janičkovičová, Ivana
Vedoucí práce: Skálová, Jana
Oponenti práce: Podškubka, Tomáš
This diploma thesis on “Accounting and tax aspects of mergers in Slovakia” focuses on mergers realized in Slovakia according to their legal, accounting and tax perspective. The thesis first defines mergers in general and describes their various classifications, motives and process. Then the thesis concentrates on the legal regulation of mergers in Slovakia, including the amendment of Slovak Commercial Code. Next, the focus is on the accounting duties of ceasing and acquiring companies during the process of merger. Then the thesis concentrates on the tax treatment of mergers, paying attention to significant changes in income tax law. The practical part of the thesis consists of an analysis of mergers realized in Slovakia in period of years 2014 to 2018, where their developments and trends are evaluated.
Klíčová slova: income tax; ceasing company; acquiring company; mergers in Slovakia; effective date; valuation of assets; analysis

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 18. 6. 2019