Obce s rozšířenou působností a jejich postavení v rámci veřejné správy

Název práce: Obce s rozšířenou působností a jejich postavení v rámci veřejné správy
Autor(ka) práce: Jílek, Martin
Vedoucí práce: Mitwallyová, Helena
Oponenti práce: Matula, Miloš
Tato bakalářská práce se zaměřuje na reformu veřejné správy v České republice a její dopady na fungování veřejné správy v obcích. Práce se zabývá popisem reformy z přelomu tisíciletí a současným stavem přenesené působnosti v obcích se základní a rozšířenou působností. Bude zmíněna sumarizace hodnocením současného stavu dle zpráv Ministerstva vnitra ČR a také budou v práci zmíněny teoretické předpoklady pro úspěšné dokončení reformy veřejné správy. V praktické části se nachází popis veřejné správy na obecní úrovni v ČR a ve Švédsku a komparace těchto dvou systémů. Dále se v praktické části nachází vyhodnocení dotazníkového šetření pro představitele místních samospráv obcí I. a III. typu ohledně problematiky přenesené působnosti státní správy. V závěru popisuje souhrnné zhodnocení a doporučení strategií k zefektivnění veřejné, respektive státní správy, při zachování podstaty reformy, tedy přiblížení veřejné správy lidem.
Klíčová slova: přenesená působnost obce; kategorizace obcí v ČR; samosprávné celky; zákon o okresních úřadech; reforma veřejné správy; zákon o obcích
Název práce: Obce s rozšířenou působností a jejich postavení v rámci veřejné správy
Autor(ka) práce: Jílek, Martin
Vedoucí práce: Mitwallyová, Helena
Oponenti práce: Matula, Miloš
This bachelor thesis focuses on the reform of public administration in the Czech Republic, its impacts on the functioning of public administration in municipalities. The work deals with the description of the reform from the turn of the millennium and the current state of delegated powers in municipalities with basic and extended powers. A summary of the state of the art according to reports of the Ministry of the Interior of the CR will be mentioned and theoretical prerequisites for successful completion of the public administration reform will be mentioned. In the practical part there is a description of public administration at the municipal level in the CZ and Sweden and its comparison. In the practical part there is an evaluation of a questionnaire survey for representatives of local governments of municipalities I. and III. type on the issue of delegated powers of state administration. It describes the summary evaluation and recommendations of the strategy to streamline the public or state administration, while maintaining the essence of the reform.
Klíčová slova: reform of public administration; law on district authorities; delegated powers of municipality; self-governing units; law on municipalities; categorization of municipalities in the Czech Republic

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Veřejná správa a regionální rozvoj
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra práva