Rozdělení společnosti ČEZ a jeho dopad na akcionáře společnosti

Název práce: Rozdělení společnosti ČEZ a jeho dopad na akcionáře společnosti
Autor(ka) práce: Mikláš, Antonín
Vedoucí práce: Poborský, František
Oponenti práce: Staňková, Veronika
Cílem této diplomové práce je určit dopad, jaký by mělo rozdělení společnosti ČEZ na její akcionáře. V teoretické části práce je stručný úvod do problematiky rozdělení společnosti a jeho nejčastější podoby. Následuje česká legislativní úprava rozdělení a jsou uvedeny i nejčastější faktory ovlivňující rozhodování o rozdělení společnosti. V praktické části je nejdříve na příkladu rozdělení společností E.ON a RWE analyzováno, jaký vliv mělo oznámení o rozdělení společnosti na cenu jejich akcií a jak se po realizaci rozdělení vyvíjela tržní hodnota následnických společností. Závěry z analýzy výnosů akcií těchto dvou německý energetických společností jsou poté aplikovány na společnost ČEZ a je vyhodnoceno jaký by byl pravděpodobný dopad na kumulativní hodnotu společnosti v případě jejího rozdělení.
Klíčová slova: rozdělení společnosti; ČEZ; RWE; E.ON; analýza výnosů akcií v den oznámení
Název práce: Corporate spin-off of ČEZ, a. s. and its impact on shareholders
Autor(ka) práce: Mikláš, Antonín
Vedoucí práce: Poborský, František
Oponenti práce: Staňková, Veronika
The goal of this master´s thesis is to define impact on shareholders wealth in case of corporate spin-off of ČEZ. The theoretical part of the thesis contains brief introduction into the problems of a corporate spin-off and its most common forms. It is followed by Czech legislation concerning corporate spin-off and frequent factors affecting the spin-off decision. Practical part starts with analysis of stock price around spin-off announcement day of companies E.ON and RWE, followed with analysis of stock price of their successor companies after the realization of spin-off. Findings from the analysis of these two German energy utility companies are then applied to company ČEZ to find out what could be the potential impact on shareholder wealth in case of spin-off.
Klíčová slova: Spin-off; ČEZ; RWE; E.ON; announcement day stock price analysis

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance a oceňování podniku
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra financí a oceňování podniku