Konkurencia a kooperácia fintech spoločností a bánk

Jazyk práce:
Slovak
Abstrakt:
Rast fintechov je fenoménom na finančnom trhu, tradičné finančné inštitúcie môžu byť pod hrozbou tržnej disrupcie. Dipomová práca sa zameriava na konkurenciu a kooperáciu fintechových spoločností a tradičných finančných inštitúcií s cieľom stanovenia možného vývoja finančného trhu v budúcnosti. Potvrdila sa schopnosť fintechov rozširovať svoje produktové portfólio, tržby a počet zákazníkov, čo pre banky, ktoré sa nestihnú zinovovať znamená bezprostredné riziko disrupcie. Hlavným zameraním praktickej časti práce je analýza investičnej a akvizičnej aktivity 62 najvýznamnejších bánk z Európy a USA. Z investícií a akvizícií sme identifikovali fintechové spoločnosti v jednotlivých kategóriách a identifikovali aj banky, ktoré stratégiou akvizícií a investícií pristupujú k potenciálnej hrozbe fintechov a aké sú ich dôvody. Analyzovali sme súčasný stav aktivít technologických gigantov na finančnom trhu, ktoré predstavujú taktiež hrozbu pre tradičné finančné inštitúcie ale z analýzy vyplýva, že v súčasnom stave technologickí giganti s bankami skôr kooperujú, ako si konkurujú. Z dát vyplýva, že väčšina z najväčśích bánk z Európy nie je akvizične alebo investične aktívna, čo môže mať na ich konkurencieschopnosť negatívny vplyv. Banky z USA sú oproti tým európskym investične aj akvizične aktívnejśie, pričom investičná aktivita nesúvisí s veľkosťou banky.
Klíčová slova:
fintech; disrupcia; investície; akvizície; konkurencia

Studijní program a Studijní obor:
Finance a účetnictví/Finance
Typ studijního programu:
Magisterský navazující studijní program
Jméno přidělované hodnosti:
Ing.
Instituce přidělující hodnost:
University of Economics, Prague
Název fakulty:
Faculty of Finance and Accounting