Konkurence a kooperace fintech společností a bank

Název práce: Konkurencia a kooperácia fintech spoločností a bánk
Jazyk práce: Slovensky
Rast fintechov je fenoménom na finančnom trhu, tradičné finančné inštitúcie môžu byť pod hrozbou tržnej disrupcie. Dipomová práca sa zameriava na konkurenciu a kooperáciu fintechových spoločností a tradičných finančných inštitúcií s cieľom stanovenia možného vývoja finančného trhu v budúcnosti. Potvrdila sa schopnosť fintechov rozširovať svoje produktové portfólio, tržby a počet zákazníkov, čo pre banky, ktoré sa nestihnú zinovovať znamená bezprostredné riziko disrupcie. Hlavným zameraním praktickej časti práce je analýza investičnej a akvizičnej aktivity 62 najvýznamnejších bánk z Európy a USA. Z investícií a akvizícií sme identifikovali fintechové spoločnosti v jednotlivých kategóriách a identifikovali aj banky, ktoré stratégiou akvizícií a investícií pristupujú k potenciálnej hrozbe fintechov a aké sú ich dôvody. Analyzovali sme súčasný stav aktivít technologických gigantov na finančnom trhu, ktoré predstavujú taktiež hrozbu pre tradičné finančné inštitúcie ale z analýzy vyplýva, že v súčasnom stave technologickí giganti s bankami skôr kooperujú, ako si konkurujú. Z dát vyplýva, že väčšina z najväčśích bánk z Európy nie je akvizične alebo investične aktívna, čo môže mať na ich konkurencieschopnosť negatívny vplyv. Banky z USA sú oproti tým európskym investične aj akvizične aktívnejśie, pričom investičná aktivita nesúvisí s veľkosťou banky.
Klíčová slova: fintech; disrupcia; investície; akvizície; konkurencia
Název práce: Competition and cooperation between fintechs and banks
Jazyk práce: Slovensky
The rise of fintechs is a phenomenon in the financial industry and incumbents might be in threat of market disruption. This master thesis is focused on the competition and cooperation between fintechs and financial incumbents with the goal of projecting the possible future development of the financial market. The ability of fintechs to scale their product portfolio, revenues and number of customers is confirmed. This means an immediate threat of disruption for banks who are not innovating themselves fast enough. Main goal of our analysis was to analyze the investment and acquisition activity of 62 leading banks in Europe and USA. From those investments and acquisitions, we identified fintechs in various categories and therein identified banks, who are adopting investment and acquisition strategy as a strategy against the threat of fintechs and what are their reasons. We analyzed the current state of the activities of technology giants in the financial industry. Technology giants are also a threat for financial incumbents but currently, they are rather cooperating with banks than competing with them. Our data suggest that most of European leading banks are not investing or acquiring actively, which might have a negative effect on their competitive position. Leading banks in the USA are more active in investing and acquisitions than European banks but the investment activity is not connected to the size of the bank.
Klíčová slova: fintech; disruption; competition; investment; acquisition
Název práce: Konkurence a kooperace fintech společností a bank
Jazyk práce: Slovensky
Rast fintechů je fenoménem na finančním trhu a tradiční finanční instituce mohou býti pod hrozbou tržní disrupce. Diplomová práce se zaměřuje na konkurenci a kooperaci fintechových společností a tradičních finančích inštitúcí s cílem stanovení možného vývoje finančního trhu v budoucnosti. Potvrdila se schopnost fintechů rozširovat své produktové portfolio, výnosy i počet zákazníků, co pro banky, které se nestihnou zinovovat znamená bezprostřední riziko disrupcie. Hlavním zameřením praktické časti práce je analýza investiční a akviziční aktivity 62 nejvýznamnejších bank z Evropy a USA. Z investíc a akvizíc sme identifikovali fintechové společnosti v jednotlivých kategoriích a identifikovali i banky, které stratégií akvizíc a investíc přistupují ke potenciálni hrozbě fintechů a jaké jsou jejich důvody. Analyzovali jsme súčasný stav aktivit technologických gigantů na finančním trhu, které představují podobně hrozbu pro tradičné finanční instituce ale z analýzy vyplýva, že v současném stavě technologický giganti s bankami více kooperujú, jako konkurují. Z dát vyplýva, že většina z největśích bank z Evropy neni akvizičně nebo investičně aktívní, co může mí na jejich konkurencieschopnost negativní vplyv. Banky z USA jsou oproti evropským investičně a akvizičně aktívnejší, přičem je investiční aktivita nesouvisí s velikostí banky.
Klíčová slova: fintech; disrupce; investice; akvizice; konkurence

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví