Duration a konvexita u portfolia dluhopisů

Název práce: Duration a konvexita u portfolia dluhopisů
Autor(ka) práce: Šindel, Adam
Vedoucí práce: Radová, Jarmila
Oponenti práce: Juhászová, Jana
Cílem této diplomové práce je charakterizovat specifika týkající se investování do dluhových cenných papírů, především pak poukázat na rizika spojená s dílčími investicemi do jednotlivých dluhopisů a vyjádření citlivosti na změny úrovně výnosové křivky v podobě durace a konvexity dílčích instrumentů, jež mohou být následně využity pro sestavení dluhopisového portfolia, resistentního vůči těmto změnám. Zároveň se také pokouší definovat podstatné charakteristiky, se kterými se dluhopisový investor může setkat při rozhodování o struktuře dluhopisového portfolia a délce uvažovaného investičního horizontu. Práce je rozdělena do dvou hlavních rovin. V teoretické části jsou definovány podstatné náležitosti, pojící se s investováním do dluhopisů. Jsou zde vymezeny obecné náležitosti dluhopisů, dílčí rizika, jimž dluhopisoví investoři čelí, způsoby vyjádření výnosů z dluhopisů, a především pak definován koncept durace a konvexity dílčích instrumentů, jež vychází z definice Taylorova polynomu, a představuje aproximativní míry pro odhad změn cen dluhopisů v závislosti na změnách úrovně výnosové křivky a jejich využití při tvorbě imunizovaného dluhopisového portfolia. Teoretický koncept imunizace portfolia je následně rozveden v praktické části práce, kde je s využitím dat dostupných z Bloomberg databáze a výpočetního software Microsoft Excel sestaveno imunizované dluhopisové portfolio, odolné vůči změnám úrovně výnosové křivky.
Klíčová slova: konvexita; dluhopis; riziko; imunizace; výnosnost; durace; výnosová křivka; výnos do splatnosti; Taylorův polynom; dluhopisové portfolio
Název práce: Duration and Convexity of Bond Portfolio
Autor(ka) práce: Šindel, Adam
Vedoucí práce: Radová, Jarmila
Oponenti práce: Juhászová, Jana
This thesis aims to specify all the necessities regarding bond investments, especially to highlight each individual risk connected with specific bond types and formulation of bond price sensitivity to the changes of yield curve levels known as duration and convexity. These measures can be applied during bond portfolio creation process so that immune portfolio regarding yield change sensitivity can be created. The thesis also tries to define all the essential characteristics that bond portfolio investors face when deciding about bond portfolio structure and the duration of the investment horizon. The thesis consists of two levels. Theoretical part aims to define all the essentials that bonds carry and risks that bond portfolio investors face, the types of bond portfolio yield measures, duration and convexity terms which are derived from Taylor series and represent approximative measures used for bond price changes estimation when changes of the yield curve occur and can be also used during bond portfolio immunization process. Theoretical concept of immunization is then put into the practice when real-world historical data accessible from Bloomberg database together with help of MS Excel software are used in order to create immunized bond portfolio immune from the changes of the yield curve.
Klíčová slova: bond; risk; bond portfolio; duration; convexity; yield; yield curve; YTM; Taylor series; immunization

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finanční inženýrství
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví