Metriky informačních a datových struktur

Název práce: Metriky informačních a datových struktur
Autor(ka) práce: Vodňanský, Daniel
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Ivánek, Jiří
Oponenti práce: Chlapek, Dušan; Šaloun, Petr; Nečaský, Martin
Práce popisuje univerzální rámec přístupu k heterogenním datům, informaci jimi reprezentované a typům jejich struk-tur. Tento rámec umožňuje klasifikovat data na základě systému tří metrik – míry strukturovanosti, hierarchičnosti a infor-mace a pomocí nich spočítat jejich vzájemnou kompatibilitu i kompatibilitu s různými datovými strukturami. Metriky spo-lečně tvoří vizualizovatelný trojrozměrný metadatový pro-stor použitý k vizualizaci naměřených hodnot. To umožňuje matematicky klasifikovat typy datových transformací na zá-kladě jejich geometrického směru a délky a porovnávat tak různé alternativy při modelování datových schémat a návr-hu datových transformací.
Klíčová slova: Metriky; strukturalizace; relační databáze; XML; JSON; RDF; ontologie; transformace; míra strukturovanosti; míra informace; redundance; hierarchizace; normalizace; metadata; míra hierarchičnosti
Název práce: Metrics of information and data structures
Autor(ka) práce: Vodňanský, Daniel
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Ivánek, Jiří
Oponenti práce: Chlapek, Dušan; Šaloun, Petr; Nečaský, Martin
This thesis describes an universal framework, that ap-proaches heterogenous data, the information it represents and their structure’s types. This framework enables data classification based on three metrics – structuredness, hierarchicallity and amount of in-formation and use them to measure their mutual compatibil-ity as well as compatibility to various data structures. The measures build an visualizable three-dimensional metadata space used for a visualization of measured values. This al-lows to classify data transformation types mathematically, based on their geometric direction and length and compare multiple alternatives while modelling data schemas and data transformation designing.
Klíčová slova: Metrics; metadata; relational database; XML; JSON; RDF; normalization; amount of information; hierarchization ; ontology; transformation; amount of structuredness; amount of hierarchicallity; redundancy; structuralization

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.