Definitivní systém DPH a jeho vliv na daňové úniky

Název práce: Definitivní systém DPH a jeho vliv na daňové úniky
Autor(ka) práce: Řehánková, Aneta
Vedoucí práce: Zídková, Hana
Oponenti práce: Mašková, Radka
Diplomová práce se zabývá plánovaným přepracováním současného systému daně z přidané hodnoty do podoby definitivního systému daně z přidané hodnoty. Slabinami nynějšího systému daně z přidané hodnoty jsou zejména složitost stávajících pravidel a náchylnost k podvodným jednáním. Nejvýznamnější změny se dotknou intrakomunitárního dodání zboží a intrakomunitárního poskytnutí služeb. Dle navrhovaného znění konečného systému daně z přidané hodnoty by mělo být zavedeno zdanitelné plnění dodání zboží do jiného členského státu a poskytnutí služeb do jiného členského státu. Daň z přidané hodnoty bude daňovým výnosem v zemi spotřeby a osobou povinnou k dani bude dodavatel plnění. Díky zavedení nových principů by mělo dojít ke sjednocení pravidel pro intrakomunitární a lokální plnění. Nicméně na druhé straně pravděpodobně dojde ke zvýšení nákladů pro daňové subjekty i pro správce daně v souvislosti se zaváděním nových pravidel. Nejvýznamnější výhodou nového systému daně z přidané hodnoty by mělo být snížení negativního dopadu karuselových podvodů. V důsledku toho by mělo dojít k absolutnímu zvýšení celkových daňových příjmů v rámci Evropské unie.
Klíčová slova: daň z přidané hodnoty; definitivní systém daně z přidané hodnoty; karuselové podvody; Quick Fixes; akční plán v oblasti daně z přidané hodnoty
Název práce: Definitive VAT system and its impact on tax evasion
Autor(ka) práce: Řehánková, Aneta
Vedoucí práce: Zídková, Hana
Oponenti práce: Mašková, Radka
This diploma thesis focuses on the intended reworking of the current value added tax system to the definitive system of value added tax. Weaknesses of the current value added tax system are especially complexity of the current rules and susceptibility to frauds. The most important changes will be in a field of intracommunity supply of goods and intracommunity provision of services. According to the proposed text of the definitive value added tax system, the taxable supply for supply of goods to other member state or provision of services to other member state, should be implemented. Value added tax will be a tax revenue in the state of consumption and the person obliged for tax will be the supplier of the supply. Due to the implementation of the new principles, the unification of rules for intracommunity and local supplies should occur. However, most probably costs in relation to the implementation of the new rules will increase for tax subjects even for tax authorities. The most important advantage of the new value added tax system should be a reductionof a negative impact of carousel frauds. In relation to that, an absolute increase of total tax revenues in the European Union should occur.
Klíčová slova: action plan in the field of value added tax; Quick Fixes; value added tax; definitive system of value added tax; carousel frauds

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví