Klamavá reklama v marketingové praxi

Název práce: Klamavá reklama v marketingové praxi
Autor(ka) práce: Korotkova, Elizaveta
Vedoucí práce: Hejda, Jan
Oponenti práce: Šimůnek, Michal
Tato bakalářská práce se zabývá problematikou klamavé reklamy v marketingové praxi. Teoretická část je rozdělena na dvě části. První část popisuje funkce a roli reklamy v marketingu. Druhá část popisuje pojmy: etika v reklamě, nekalá soutěž a klamavá reklama. Praktická část se zaměřuje na detekci přítomnosti klamavé reklamy na českém trhu a o stanovení důvodů proč obchodníci a reklamní agentury používají klamavé reklamy při své činnosti i přes přísnou právní úpravu a sankce. Formou dotazníkového šetření se zde zjišťuje, co je může od podobného počínání odradit. Závěr práce tvoří zhodnocení výše zmíněného výzkumu. Obsahuje pohled do budoucna, jak se změní postoj marketingových pracovníků ke klamavé reklamě po změnách, které jsem navrhla. Obecně by tato práce neměla mluvit pouze o klamavé reklamě v praxi inzerenta, ale také o tom, jaké změny lépe ochrání práva běžných spotřebitelů.
Klíčová slova: právní úprava reklamy; nekalá soutěž; klamavá reklama
Název práce: Misleading Advertising in Marketing Practice
Autor(ka) práce: Korotkova, Elizaveta
Vedoucí práce: Hejda, Jan
Oponenti práce: Šimůnek, Michal
This bachelor’s thesis aims to study the issue of misleading advertising in marketing practice. Its theoretical part is divided into two parts. The first part describes the function and the role of advertising in marketing. In the second part the terms “ethics in advertising”, “unfair competition” and “misleading advertising” are defined. The practical part of the thesis focuses on the identification of misleading advertising in the Czech market and gives the insights into the reasons why retailers and advertising agencies use misleading advertising in their activities despite strict legislation and sanctions on the cases of deceptive advertising. In the form of the questionnaire it is revealed what can be done to prevent advertising agencies and retailers from such unethical behavior. The conclusion of the work suggests an overall evaluation of the above-mentioned research. It points at the prospects of how the attitude of marketers to misleading advertising may alter in the future after the changes I have proposed in my work. All in all, this work should be devoted not only to misleading advertising in the work of an advertiser, but also to which changes ought to be introduced to protect the rights of consumers.
Klíčová slova: legal regulation of advertising; misleading advertising; unfair competition

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu