Transformace výsledku hospodaření pojišťovny dle IFRS na základ daně

Název práce: Transformace výsledku hospodaření pojišťovny dle IFRS na základ daně
Autor(ka) práce: Živný, Dominik
Vedoucí práce: Procházka, David
Oponenti práce: Tuzarová, Simona
Pojišťovny patří v České republice mezi společnosti, které mají z různých právních titulů povinnost či možnost účetního vykazování dle mezinárodních standardů IFRS, přičemž přizpůsobení účetnictví těmto standardům může značně komplikovat situaci z hlediska stanovení daňového základu, který musí ex lege vycházet z výsledku hospodaření bez jejich vlivu. Bakalářská práce se v úvodní části věnuje platné i možné budoucí účetní a daňové právní úpravě v obecné rovině, poté následuje komparativní rozbor relevantních ustanovení specifické úpravy pro pojišťovny a vybraných mezinárodních standardů, jež lze v rámci účetnictví a výkaznictví pojišťoven považovat za významné. Druhou, primární část zaujímá analýza účetnictví a daně z příjmů konkrétní pojišťovny, kde se v důsledku prezentovaných úvah realizuje pokus o zjištění potenciální daňové povinnosti vzešlé z výsledku hospodaření dle IFRS, společně s interpretací její výše a komentářem ohledně možné aplikace v ČR v případě budoucí harmonizace účetnictví.
Klíčová slova: české účetní předpisy; výsledek hospodaření; základ daně; IFRS; harmonizace účetnictví; pojišťovna
Název práce: Transformation of an insurance company's income under IFRS into a tax base
Autor(ka) práce: Živný, Dominik
Vedoucí práce: Procházka, David
Oponenti práce: Tuzarová, Simona
Insurance companies belong to a specific group of enterprises in the Czech Republic which are obliged or allowed to report in compliance with International Financial Reporting Standards and therefore adjust their accounting to those standards. This, however, complicates the process of calculating their corporate tax base that is legally supposed to be transformed from a business income calculated according to the Czech accounting legislative. In the first part, this bachelor thesis focuses on the current and possible future general accounting and taxation legislative, together with a comparison of relevant parts in a special decree for insurance companies and selected relevant IFRSs. It is followed by the second and primary part which analyzes particular insurance company’s accounting and corporate tax in order to determine a potential tax calculated from the IFRS income. Additionally, it interprets its level and comments possible application in the Czech Republic if the future accounting harmonization is performed.
Klíčová slova: insurance company; CAS; income; corporate tax base; IFRS; accounting harmonization

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 12. 9. 2019