Analýza a komparace jednotlivých návrhů na digitální daň

Název práce: Analýza a komparace jednotlivých návrhů na digitální daň
Autor(ka) práce: Resl, Jan
Vedoucí práce: Doucek, Petr
Oponenti práce: Luc, Ladislav
Tato bakalářská práce se zabývá tématem zdanění digitální ekonomiky. Současné daňové systémy, které byly vytvářeny na základě klasických obchodních modelů, již neodpovídají aktuální situaci. Podniky dnes vytvářejí hodnotu mnoha novými způsoby a zavedené daňové rámce nejsou schopny rozlišit v jaké konkrétní jurisdikci určitá hodnota vzniká.Cílem práce je sestavit komplexní sestavu všech předložených návrhů na řešení problému zdanění digitální ekonomiky a na základě zjištěných informací posoudit, který z návrhů je nejvhodnější pro řešení definovaného problému.V úvodu práce je čtenář uveden do problematiky zdanění digitální ekonomiky. Následně jsou vysvětleny jednotlivé pojmy, které jsou pro pochopení problematiky stěžejní. V další části jsou analyzovány jednotlivé návrhy na řešení dané problematiky, které byly dosud předloženy. Poté následuje komparace těchto návrhů, která by měla určit, jaký z návrhů je nejvhodnějším řešením pro zdanění digitální ekonomiky.Přínosem této práce je souhrnný pohled na současné dění okolo tématu digitální daně, popis jednotlivých návrhů a zjištění, jaké rozdíly mezi popsanými návrhy jsou, v jakých aspektech jsou jednotlivé návrhy lepší než ostatní a jaké mohou mít tato řešení dopady.
Klíčová slova: Evropská unie; OECD; digitální daň; digitální ekonomika
Název práce: Analysis and comparison of proposals for digital tax
Autor(ka) práce: Resl, Jan
Vedoucí práce: Doucek, Petr
Oponenti práce: Luc, Ladislav
This bachelor thesis deals with the topic of taxation of the digital economy. Current tax systems, which were created based on traditional business models, no longer correspond to the current situation. Businesses today create value in many new ways, and established tax frameworks are unable to distinguish in which particular jurisdiction a value is created.The aim of the thesis is to put together a comprehensive set of all submitted proposals about solving the problem of taxation of the digital economy. Based on the information obtained, assess which of the proposals is the most suitable for solving the defined problem.In the introduction, the reader is introduced to the issue of taxation of the digital economy. Subsequently, the individual terms are explained, which is crucial for understanding the issue. The next part analyzes the individual proposals for solving the problem, which has been submitted so far. This is followed by a comparison of these proposals, which should determine which of the proposals is the most appropriate solution for taxing the digital economy.The contribution of this work is a summary of the current situation about the topic of digital tax, a description of individual proposals, and finding out what differences between the described proposals are, in what aspects the individual proposals are better than others, and what impact these solutions may have.
Klíčová slova: OECD; digital tax; digital economy; European Union

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika