Nástroj na analýzu SQL dotazů

Autor(ka) práce: Čermák, Matěj
Vedoucí práce: Palovská, Helena
Oponenti práce: Karkošková, Soňa
Cílem této práce je vytvoření platformy, která umožňuje uživatelům analyzovat databázové dotazy jazyka PL/SQL.Praktická část práce spočívá ve vývoji služby, která umožňuje extrahovat metadata z dotazů v surové podobě, která následně slouží jako základ pro analýzu příslušné datové sady dotazů. Umožňuje tak poté uživateli analýzu z hlediska jednotlivých vlastností (např. použité tabulky, sloupce, funkce), časového zařazení či rychlosti zpracování databázovým systémem. Služba může najít uplatnění v širokém spektru aplikací na správu a zpracování velkého množství dat strukturovanou formou.Teoretická část poté popisuje problémovou oblast a podobná řešení a také samotné řešení vývoje. Zdůvodňuje volbu jednotlivých komponent a jejich charakteristiku. Nakonec prezentuje ukázku výstupů aplikace a její použití.
Klíčová slova: SQL; analýza; PL/SQL; databáze; dotaz; Oracle; Docker; elasticsearch; API; Python
Název práce: SQL query analysis tool
Autor(ka) práce: Čermák, Matěj
Vedoucí práce: Palovská, Helena
Oponenti práce: Karkošková, Soňa
The goal of this thesis is to develop a platform which allows users to analyze database queries in PL/SQL query language.Practical part consists of developing the service which is capable of extracting useful metadata from database queries in raw form. This data is then used as a basis for analysis. It then allows user to perform analysis in terms of particular characteristics (e.g. used tables, columns, functions), time classification or duration of execution by database system. Service can be applied in various applications and services for managing and processing of large amount of data in structured manner.Theoretical part then describes problem area and similar solutions. Furthermore, the actual development of the service is described. Justifies the choices made in terms of used components and its characteristics. Finally, the screenshots of the application outputs are shown and its usage.
Klíčová slova: Kibana; SQL; query; PL/SQL; Oracle; Docker; API; Python; Elasticsearch; database; analysis

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky