Podnikatelský plán Lonicera

Vedoucí práce: Habrmanová, Blanka
Oponenti práce: Küchler, Jiří
Jazyk práce: English
The goal of this thesis is to examine the feasibility of a business idea to grow and distribute berries such as honeysuckles and strawberries in Russia. The nature of the topic dictates the use of a variety of analysis to prepare a business plan that enables evaluating the feasibility of starting this agricultural business in Russia. The theoretical part includes the definition of business plan, business model, SWOT, PEST and Porter’s five analysis, the definition and the main aspects of the marketing plan and financial plan. The analytical part contains a developed business plan for the company Lonicera with a variety of analyses performed. This paper can aid entrepreneurs to look deeply into this industry, open or extend their business and anticipate high profits. In other words, this research can be helpful and informative for the future development of that industry in Russia.
Klíčová slova: Business plan; Agricultural industry; entrepreneurship; Russia
Název práce: Podnikatelský plán Lonicera
Autor(ka) práce: Babicheva, Anna
Vedoucí práce: Habrmanová, Blanka
Oponenti práce: Küchler, Jiří
Jazyk práce: English
Cílem této práce je prozkoumat proveditelnost podnikatelského nápadu pěstovat a distribuovat bobule, jako jsou zimolez a jahody v Rusku. Povaha tématu zahrnuje použití různých analýz k přípravě obchodního plánu, který umožňuje vyhodnotit proveditelnost zahájení tohoto zemědělského podnikání v Rusku. Teoretická část zahrnuje vymezení podnikatelského plánu, obchodního modelu, SWOT analýzu průmyslu, PEST analýzu a Porterovu analýzu pěti sil. Analytická část obsahuje rozvinutý podnikatelský plán pro společnost Lonicera s řadou provedených analýz. Tento dokument může podnikatelům pomoci nahlédnout do tohoto odvětví, zahájit či rozšířit své podnikání s očekáváním vysokých zisků. Jinými slovy, tento dokument může být užitečný a informativní pro budoucí rozvoj tohoto odvětví v Rusku.
Klíčová slova: Podnikatelský plán; Zemědelský průmysl; Podnikání; Rusko

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Business Administration/Corporate Finance and Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra podnikání