Podnikatelská činnost ve sdílené ekonomice

Název práce: Podnikateľská činnosť v zdieľanej ekonomike
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom diplomovej práce je zanalyzovať podnikateľskú činnosť v zdieľanej ekonomike na báze platforiem v Českej republike. K dobrému pochopeniu problematiky poskytuje autor analytický pohľad na tematiku, ktorý je zložený z vývojového rozboru, segmentového vyčlenenia, právneho vymedzenia a objektívneho ekonomického pohľadu. Autor zdôvodňuje, prečo zdieľaná ekonomika nie je novodobým pojmom, aj keď je v súčasnosti často využívaný, a ako nabrala zdieľaná ekonomika svoj súčasný rozmer. Autor sa ďalej zaoberá podrobným vymedzením pôsobnosti jednotlivých platforiem v rôznych segmentoch vo svete a v Českej republike. Zároveň rozoberá reguláciu zdieľanej ekonomiky v rámci modelu CMCE a popisuje jeho využitie v praxi. V práci autor ďalej vyhodnocuje predispozície pre dobré fungovanie zdieľanej ekonomiky na báze platforiem a poukazuje na ekonomické výhody a nevýhody takejto činnosti. V teoretickej časti sa tiež zaoberá dopadom ochorenia COVID-19 na situáciu v zdieľanej ekonomike a finančným vývojom jednotlivých sprostredkovateľov platforiem. Po vyhodnotení vlastného výskumného šetrenia dvoch strán pôsobiacich v zdieľanej ekonomike poskytuje náhľad na faktory pôsobiace v tejto oblasti, podrobne popisuje podnikateľské prostredie a analyzuje jeho vývoj. Autor navrhuje niekoľko ďalších krokov, ktoré by umožnili podrobnejší náhľad na vstup do zdieľanej ekonomiky a zabezpečili odpoveď na otázku, či sa do podnikania v tejto oblasti oplatí vstúpiť. Zároveň predstavuje rozoberané témy v kontexte aktuálnych širších diskusií.
Klíčová slova: podnikateľská činnosť; spoluspotrebiteľstvo; Zdieľaná ekonomika; online platformy; peer-to-peer
Název práce: Business activity in sharing economy
Jazyk práce: Slovensky
The thesis is focused on analyzing the business activity within the sharing economy based on online platforms in the Czech Republic. For better understanding, the author provides an analytical view of the topic, which consists of a developmental analysis, segmentation, a legal definition and an objective economic view. The author explains why sharing economy is not a modern concept, even though we often use the phrase today, and how the sharing economy has taken on its current dimension. The author also deals with a detailed definition of the scope of individual platforms in various segments in the world and the Czech Republic. At the same time, he discusses the regulation of sharing economy within the CMCE model and describes its use in practice. In this work, the author evaluates the predispositions for the good functioning of sharing economy online platforms and points out the economic advantages and disadvantages of such activities. The theoretical part also deals with the impact of COVID-19 and the financial development of online providers. After evaluating the own research of two parties operating in sharing economy, the thesis provides an overview of factors actuating this area. It describes the business environment and its development in detail. The author proposes several further steps that would allow a more exact sentiment of entering the sharing economy and provide an answer to whether it is worth entering this area as a self-employed person. He also presents the topics discussed in the context of current broader discussions.
Klíčová slova: online platforms; business activity; peerto-peer; Sharing economy; collaborative consumption
Název práce: Podnikatelská činnost ve sdílené ekonomice
Jazyk práce: Slovensky
Cílem diplomové práce je zanalyzovat podnikatelskou činnost ve sdílené ekonomice na bázi platforem v České republice. K dobrému pochopení problematiky poskytuje autor analytický pohled na tematiku, který je složen z vývojového rozboru, segmentového vyčlenění, právního vymezení a objektivního ekonomického pohledu. Autor zdůvodňuje, proč sdílená ekonomika není novodobým pojmem, i když je v současnosti často využíván, a jak nabrala sdílená ekonomika svůj současný rozměr. Autor se dále zabývá podrobným vymezením působnosti jednotlivých platforem v různých segmentech ve světě a v České republice. Zároveň rozebírá regulaci sdílené ekonomiky v rámci modelu CMCE a popisuje jeho využití v praxi. V práci autor dále vyhodnocuje predispozice pro dobré fungování sdílené ekonomiky na bázi platforem a poukazuje na ekonomické výhody a nevýhody takové činnosti. V teoretické části se také zabývá dopadem onemocnění COVID-19 na situaci ve sdílené ekonomice a finančním vývojem jednotlivých zprostředkovatelů platforem. Po vyhodnocení vlastního výzkumného šetření dvou stran působících v sdílené ekonomice poskytuje náhled na faktory působící v této oblasti, podrobně popisuje podnikatelské prostředí a analyzuje jeho vývoj. Autor navrhuje několik dalších kroků, které by umožnily podrobnější náhled na vstup do sdílené ekonomiky a zajistily odpověď na otázku, zda se do podnikání v této oblasti vyplatí vstoupit. Autor představuje rozebíraná témata v kontextu aktuálních širších diskusí.
Klíčová slova: Sdílená ekonomika; spoluspotřebitelství; podnikatelská činnost; online platformy; peer-to-peer

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská