Vliv daňové politiky na příliv zahraničních investic ve vybraných ekonomikách

Název práce: Vliv daňové politiky na příliv zahraničních investic ve vybraných ekonomikách
Autor(ka) práce: Luková, Daniela
Vedoucí práce: Čermáková, Klára
Oponenti práce: Potužák, Pavel
Tato práce zkoumá vliv daňové politiky na bilaterální přímé zahraniční investice (FDI). K odhadu je použito 36 členských států OECD a období 2003-2018. Proměnnými hlavního zájmu jsou statutární sazba korporátní daně, bilaterální sazba daně (určená smlouvou o zamezení dvojího zdanění) a možnost odpočtu daňové ztráty. Vliv těchto proměnných je odhadován za pomocí gravitačního modelu. Práce používá jak lineární (Pooled OLS, model fixních efektů, model náhodných efektů), tak nelineární modely (PPML, Heckmanův odhad). Pomocí modelu PPML a Heckmanova modelu bylo zjištěno, že zvýšení bilaterální sazby o jednotku způsobí v průměru 1,42-2,04% pokles FDI. Díky použití dvoustupňové procedury Heckmanova odhadu bylo navíc zjištěno, že na rozhodnutí, zda investici uskutečnit, má vliv i sazba korporátní daně či skutečnost, že mezi státy existuje smlouva o zamezení dvojímu zdanění.
Klíčová slova: daně; FDI; gravitační model; fixní efekty; PPML; Heckmanův odhad
Název práce: The Effect of Tax Policy on Foreign Direct Investments
Autor(ka) práce: Luková, Daniela
Vedoucí práce: Čermáková, Klára
Oponenti práce: Potužák, Pavel
This thesis examines the effect of tax policy on bilateral foreign direct investments (FDI). There are 36 OECD member countries involved in the estimation for the period between 2003 and 2018. As key variables are used: the statutory corporate tax rate, the bilateral tax rate (given by double tax treaties) and the possibility of loss carry-forward. Effect on these variables is estimated by the gravity model. Linear models (Pooled OLS, fixed effects model and random effects model) and non-linear models (PPML, Heckman estimator) were applied. It was found by the PPML estimator and Heckman estimator that increasing the bilateral tax rate by 1 unit implies on average 1,42-2,04% decreasing of FDI. Using twostep procedure of Heckman estimator it was found that the decision of an investment making is influenced by the statutory tax rate and existence of a double tax treaty too.
Klíčová slova: FDI; taxation; gravity model; fixed effects; PPML; Heckman estimator

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomická analýza
Fakulta: Národohospodářská fakulta