Kritické zhodnocení paušálních výdajů v ČR

Název práce: Kritické zhodnocení paušálních výdajů v ČR
Autor(ka) práce: Ledvinová, Anna
Vedoucí práce: Klazar, Stanislav
Oponenti práce: Čejková, Eliška
Tato bakalářská práce se zabývá analýzou míry uplatňování paušálních výdajů v České republice u poplatníků s příjmy podle § 7 ZDP s ohledem na druh jejich hlavní činnosti. Na základě poskytnutých dat o celkovém počtu poplatníků s příjmy ze samostatné činnosti a počtu osob využívajících paušální výdaje je zkoumán dopad zavedených legislativních úprav právě na osoby uplatňující výdajové paušály. Provedená analýza se vztahuje k časovému období od roku 2004 až do roku 2018, během kterého došlo jak k navyšování paušálních sazeb, tak i k zavedení různých omezení v možnosti uplatňování výdajů procentem z příjmu.
Klíčová slova: osoby samostatně výdělečně činné; paušální výdaje; daň z příjmu; daňová evidence; podnikatel; výdaje stanovené procentem z příjmu; daňová povinnost
Název práce: Critical evaluation of lump sum expenses in the Czech republic
Autor(ka) práce: Ledvinová, Anna
Vedoucí práce: Klazar, Stanislav
Oponenti práce: Čejková, Eliška
This bachelor thesis analyses the level of lump sum expenses application in the Czech Republic in taxpayers with income according to the section 7 of the Act on Income Tax with respect to their main business activity. Based on the received data on total amount of taxpayers with income from independent activity and on the amount of people using lump sum expenses, the impact of applicable laws and regulations on the people who use lump sum expenses is analysed. The analysis applies to the period between the years 2004 and 2018, in which the flat rates were increased but also various options of application of expeditures as a percentage of revenue were introduced.
Klíčová slova: lump sum expenses; expeditures as a percentage of revenue; income tax; self-employed; tax records; entrepreneur; tax liability

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví