Účetní a daňové dopady zaměstnaneckých benefitů

Název práce: Účetní a daňové dopady zaměstnaneckých benefitů
Autor(ka) práce: Líbal, Denis
Vedoucí práce: Randáková, Monika
Oponenti práce: Šindelář, Michal
Cílem této práce je popsat problematiku daňových a účetních dopadů zaměstnaneckých benefitů a jejich daňové výhodnosti pro zaměstnance i pro zaměstnavatele. První dvě kapitoly jsou čistě teoretické, z nichž první se věnuje významu benefitů a jejich dělení, druhá pak daňovým dopadům v obecné rovině na obou stranách právního vztahu. Ve třetí kapitole je rozebráno 5 nejčastěji v praxi využívaných benefitů, vymezena je legislativa, dle které se stanovují daňové režimy, a jako praktická část je uveden u každého benefitu modelový příklad, na kterém je demonstrována výhodnost jeho poskytnutí a také znázorněno zaúčtování operací s tím souvisejících. Čtvrtá kapitola pak představuje návrhy na změny legislativy, které by mohly mít dopad na výši úspory z benefitu. Výsledkem zpracovaných modelových příkladů je zjištění, že úspora díky poskytnutému benefitu může dosahovat řádově tisíců korun ročně na obou stranách pracovněprávního vztahu, záleží však na tom, zda je poskytnut peněžní či nepeněžní formou, a také na zákonem stanovených podmínkách, které se mohou lišit v závislosti na konkrétním případu.
Klíčová slova: daně; zaměstnanecké benefity; daňově neuznatelné náklady; mzdové účetnictví; základ daně; daňově uznatelné náklady
Název práce: Accounting and Tax Implications of Employee Benefits
Autor(ka) práce: Líbal, Denis
Vedoucí práce: Randáková, Monika
Oponenti práce: Šindelář, Michal
The aim of this thesis is to describe issues of tax and accounting implications of employee benefits and how it is beneficial for employees and employers. The first two chapters are purely theoretical, the first of which deals with the importance of benefits and their division, the second with the tax implications in general on both sides of the legal relationship. The third chapter discusses the 5 most commonly used benefits in practice, defines the legislation according to which tax regimes are determined, and as a practical part there is given a an model case for each benefit, which demonstrates the benefits of its provision and also shows the recognition of related operations in accounting. The fourth chapter then presents proposals for changes in legislation that could have an impact on the amount of savings from the benefit. The result of the model cases is the finding that the savings due to the provided benefit can reach thousands of crowns per year on both sides of the employment relationship, but it depends on whether it is provided in monetary or non-monetary form and on statutory conditions, which may vary depending on the specific case.
Klíčová slova: taxes; non-deductible costs; employee benefits; payroll accounting; deductible costs; tax base

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 11. 2. 2020