Vliv typu vlády na daňovou politiku

Název práce: Government Type Impact on Tax Policy
Autor(ka) práce: Vujčić, Stevan
Vedoucí práce: Vítek, Leoš
Oponenti práce: Pavel, Jan
Jazyk práce: English
A series of econometric models is designed to analyze the ideological context of tax policy. The hypotheses tested are that the left-wing governments are associated with higher taxes and more progressive tax mix constructions. A comparison between the older and newer European Union members is outlined. The right-wing and center governments decrease the overall tax-to-GDP ratio in the post-communist, Eastern Bloc countries. The left-wing governments increase the individual income tax revenue in the Western European countries. Social contributions are not subject to ideological frameworks and VAT should be examined using further econometric approaches. A 2016 to 2019 extension has been proposed to the used political parties’ dataset.
Klíčová slova: Tax Ratio; Ideology; Tax Policy; Political Spectrum; Tax Mix
Název práce: Vliv typu vlády na daňovou politiku
Autor(ka) práce: Vujčić, Stevan
Vedoucí práce: Vítek, Leoš
Oponenti práce: Pavel, Jan
Jazyk práce: English
Série ekonometrických modelů je vytvořena za účelem analýzy ideologického kontextu daňové politiky. Testují se hypotézy, zda se v době mandátů levicových vlád zvyšuje daňová kvóta a zda daňový mix dostává progresivnější strukturu. Porovnávají se původní členové Evropské Unie s těmi novějšími členy. Vlády pravicové a ve středu politického spektra v postkomunistických státech snižují daňovou kvótu. Levicové vlády v západní Evropě zvyšují výnosy osobní důchodové daně. Sociální zabezpečení není ovlivněno ideologickými preferencemi politiků a daň z přidané hodnoty by měla být zkoumána použitím dalších ekonometrických postupů. Příslušná databáze politických stran je zkonstruována pro roky 2016 až 2019.
Klíčová slova: Daňový mix; Daňová politika; Ideologie; Politické spektrum; Daňová kvóta

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví