Empirická analýza ekonomické konvergence v zemích EU na regionální úrovni

Název práce: Empirická analýza ekonomickej konvergencie v krajinách EÚ na regionálnej úrovni
Jazyk práce: Slovensky
Predmetom analýzy tejto diplomovej práce je ekonomická konvergencia na regionálnej (NUTS 2) úrovni v 11 členských krajinách Európskej únie (Rakúsko, Belgicko, Česko, Dánsko, Maďarsko, Luxembursko, Holandsko, Poľsko, Slovinsko a Slovensko) v období rokov 2008-2017.S použitím metód priestorovej panelovej ekonometrie, zohľadňujúc priestorové efekty, individuálne efekty na úrovni krajín, alebo regiónov a zahrnutím ďalších vybraných premenných socio-ekonomického a demografického charakteru sa podarilo preukázať existenciu štatisticky významného procesu podmienenej konvergencie. Hypotéza absolútnej konvergencie však preukázaná nebola.Odhadnutá intenzita konvergenčného procesu sa výrazne líšila v závislosti od špecifikácie individuálnych efektov. Zatiaľčo v prípade modelov s fixnými efektami dosahuje odhadnutá rýchlosť konvergencie až 25% ročne, v prípade zlúčených modelov, výrazne nižšiu, len 5% ročne.
Klíčová slova: beta konvergencia; ekonomický rast; NUTS 2; priestorová panelová ekonometria; podmienená konvergencia; regionálna konvergencia; ekonomická konvergencia; priestorová ekonometria
Název práce: Empirická analýza ekonomické konvergence v zemích EU na regionální úrovni
Jazyk práce: Slovensky
Předmětem analýzy této práce je ekonomická konvergence na regionální (NUTS 2) úrovni v 11 členských zemích Evropské unie (Rakousko, Belgie, Česko, Dánsko, Maďarsko, Lucembursko, Nizozemsko, Polsko, Slovinsko a Slovensko) v období let 2008-2017.S použitím metod prostorové panelové ekonometrie s přihlédnutím na prostorové efekty, individuální efekty na úrovni zemí či regionů a zahrnutím dalších vybraných proměnných socioekonomického a demografického charakteru se podařilo prokázat existenci statisticky významného procesu podmíněné konvergence. Hypotéza absolutní konvergence však prokázána nebyla.Odhadnutá intenzita konvergenčního procesu se výrazně lišila v závislosti na specifikace individuálních efektů. Zatímco v případě modelů s fixními efekty dosahuje odhadnuta rychlost konvergence až 25% ročně, v případě sloučených modelů, výrazně nižší, pouze 5% ročně.
Klíčová slova: ekonomický růst; NUTS 2; regionální konvergence; podmíněná konvergence; prostorová ekonometrie; prostorová panelová ekonometrie; beta konvergence; ekonomická konvergence
Název práce: Economic Convergence in EU Countries at Regional Level: An Empirical Analysis
Jazyk práce: Slovensky
The subject of analysis of this master’s thesis is the process off economic convergence at the regional (NUTS 2) level in 11 member states of the European Union (Austria, Belgium, Czech Republic, Denmark, Hungary, Luxembourg, the Netherlands, Poland, Slovenia and Slovakia) across the period 2008-2017.Using the methods of spatial panel econometrics, considering spatial effects, individual effects at the regional or country level and including number of additional variables of socio-economic and demographic nature, a statistically significant process of conditional convergence is identified. The hypothesis of absolute convergence, however, is not proven.The estimated intensity of the convergence process varies significantly depending on the specification of the individual effects. In the case of models with fixed effects, the estimated speed of conditional convergence reaches magnitudes of 25% per year, while in the case of pooled models the estimate is significantly lower, around 5% per year.
Klíčová slova: economic convergence; economic growth; conditional convergence; spatial econometrics; spatial panel econometrics; beta convergence; NUTS 2; regional convergence

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Ekonometrie a operační výzkum
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonometrie