Heterogenita primárních komodit a její dopady na cenový vývoj těchto komodit

Název práce: Heterogenita primárních komodit a její dopady na cenový vývoj těchto komodit
Autor(ka) práce: Paris, Patrik
Vedoucí práce: Šíma, Ondřej
Oponenti práce: Šímová, Kateřina
Diplomová práce analyzuje komoditní trh a jednotlivé komodity z hlediska jejich reakce na jednotlivé typy fundamentálních faktorů. Nejprve je poskytnut pohled na jednotlivé druhy obchodů, které mohou být na komoditním trhu prováděny. Následně jsou analyzovány jednotlivé komoditní třídy a konkrétní zástupci, u kterých je pozornost zaměřena na stručný popis a cenový vývoj, kde jsou charakterizovány významné události jak z pohledu fundamentální, tak technické analýzy. V druhé části je práce zaměřena na dvě hlavní podkapitoly. V první podkapitole je práce zaměřena na analýzu vybraných komodit a fundamentálních faktorů, které ovlivňují jejich cenotvorbu. V následující podkapitole se práce věnuje analýze vlivu konkrétního druhu fundamentálního faktoru (události) na více komodit a snaží se dokázat heterogenitu komodit, tedy fakt, že komodity nereagují na jeden druh fundamentu v konkrétní časová moment, stejným způsobem.
Klíčová slova: komoditní obchod; komodity; fundamentální analýza
Název práce: Heterogenity of primary commodities and the impact on price progress of these commodities
Autor(ka) práce: Paris, Patrik
Vedoucí práce: Šíma, Ondřej
Oponenti práce: Šímová, Kateřina
The diploma theses analyses commodity markets and every single commodity in connection with their reactions on the particular types of fundamental factors. At first, there is summary of the individual trades that could be deal on the commodity market. Then we describe commodity classes and chosen types of commodities where the major historical situations are analysed in connection with both fundamentals and technical analysis. In the second part is diploma divided in to two subchapters. First subchapter is focused on analysing chosen commodities and fundamental factors which have impact on their prices. In the second one the diploma analyses how particular fundamental factor has impact on two different commodities in the same time and try to prove that commodities are heterogeneous group and do not react equally on a particular fundamental factor in the same time.
Klíčová slova: commodities; fundamental analysis; commodity trade

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky