Bezpilotné lietadlá pohľadom medzinárodného práva

Název práce: Bezpilotné lietadlá pohľadom medzinárodného práva
Jazyk práce: Slovensky
Táto diplomová práca sa zaoberá medzinárodne právnou reguláciou bezpilotných lietadiel. Práca sa koncentruje na vojenské bezpilotné lietadlá. Cieľom tejto práce bolo identifikovať vývojové štádium potenciálnej regulácie bezpilotných lietadiel. V súčasnosti reguluje medzinárodné právo bezpilotné lietadlá nepriamo. Práca je rozdelená na tri časti. V prvej časti sa rozoberá model životného cyklu normy od Finnemore a Sikkink. Druhá časť práce je venovaná súčasnej medzinárodne právnej regulácií, ktorá rámcovovo upravuje použitie bezpilotných lietadiel. Tretia časť práce sa venuje identifikácií vývojového štádia potenciálnej regulácie bezpilotných lietadiel. Čiastočne sa táto kapitola venuje reflexii praxe a medzinárodného práva. V závere práce sú formulované zistené poznatky.
Klíčová slova: životný cyklus normy; bezpilotné lietadlo; medzinárodné právo
Název práce: Bezpilotné lietadlá pohľadom medzinárodného práva
Jazyk práce: Slovensky
Tato diplomová práce se koncentruje na mezinárodně právní regulaci bezpilotních letadel. Práce se koncentruje na vojenské bezpilotní letadla. Cílem této práce bylo identifikovat vývojové stádium potenciální regulace bezpilotních letadel. V současnosti reguluje mezinárodní právo bezpilotní letadla pouze nepřímo. Práce je rozdělená na tři části. V první části se rozebírá model životního cyklu normy od Finnemore a Sikkink. Druhá část práce je věnovaná současné mezinárodní právní regulaci, která rámcově upravuje použití bezpilotních letadel. Třetí část práce se věnuje identifikaci vývojového stádia potenciální regulaci bezpilotních letadel. Částečně se táto kapitola věnuje reflexi praxe a mezinárodního práva. V závěru práce jsou formulované zjištěné poznatky.
Klíčová slova: bezpilotní letadlo; životní cyklus normy; mezinárodní právo
Název práce: Unmaned aerial vehicles and International law
Jazyk práce: Slovensky
This diploma thesis focuses on how international law regulates drone usage. The work is focused on military drones. The aim of this work was to identify the developmental stage of potential control of unmanned aircraft. Currently is international law regulating drone usage only indirectly. The work is divided into three parts. The first part discusses the life cycle model from Finnemore and Sikkink. The second part of the work is focused on the current international legal regulation, which outlines the use of unmanned aircraft. The third part of the work is focused on the identification of the development stage of the potential regulation of drones. This chapter is partly devoted to the reflection of practice and international law. In conclusion, the findings are formulated.
Klíčová slova: unmaned aerial vehicle; norm life cycle; international law

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie