Sankce OSN jako faktor rusko-íránských vztahů

Název práce: Sankce OSN jako faktor rusko-íránských vztahů
Autor(ka) práce: Senčuková, Darija
Vedoucí práce: Přikryl, Pavel
Oponenti práce: Rolenc, Jan Martin
Tato bakalářská práce se zabývá přístupem Ruska k íránskému jadernému programu v Radě bezpečnosti OSN, a to konkrétně v letech 2006 až 2010. Jako teoretické ukotvení práce autorka zvolila realismus jakožto teorii mezinárodních vztahů, která se v ruském počínání odráží. Empirická část práce si klade za cíl zanalyzovat ruský přístup k rezolucím Rady bezpečnosti OSN v souvislosti s Íránem a dále zkoumá, jaké motivy k takovému přístupu Rusko vedly. V závěrečné části autorka shrne poznatky, ke kterým v průběhu psaní práce došla a zároveň tak zodpoví stanovené výzkumné otázky.
Klíčová slova: Rada bezpečnosti OSN; Írán; jaderný program; Rusko
Název práce: UNSC sanctions as a factor of Russian-Iranian relations
Autor(ka) práce: Senčuková, Darija
Vedoucí práce: Přikryl, Pavel
Oponenti práce: Rolenc, Jan Martin
This bachelor thesis analyses Russian approach towards Iranian nuclear programme in UNSC in the period from 2006 to 2010. Theoretical part of the thesis deals with realism as a theory of international relations which reflects Russia’s behaviour in international environment. In the practical part UNSC resolutions are analysed in detail as well as Russian approach towards them. Furthermore, author examines key factors which led Russia to its actions. In conclusion the achieved knowledge of the thesis is summarized and research questions are answered.
Klíčová slova: United Nations Security Council; Iran; nuclear programme; Russia

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie