Název práce: Analýza sociálního podnikání ve vybraných environmentálních sociálních podnicích
Autor(ka) práce: Jelen, Pavel
Vedoucí práce: Závodná, Lucie Sára
Oponenti práce: Dvořák, Jiří
Bakalářská práce se zabývá fenoménem sociálního podnikání. Cílem bakalářské práce je podat základní přehled komplexního jevu sociálního podnikání. K tomu slouží v teoretické části obsáhla literární rešerše představující současný stav poznání daného tématu s důrazem na zahraniční literaturu. Následná praktická část popisuje a ověřuje poznatky pramenící z literární rešerše ve skutečném tržním prostředí. Za tímto účelem bylo vybráno 5 environmentálních sociálních podniků působících v České republice a v rámci kvalitativního výzkumu byly zvoleny metody sekundární analýza dat a polostrukturované rozhovory. Tyto metody sloužily k získání informací v rámci vybraných podniků o aspektech sociálního podnikání a následně byly tyto aspekty zhodnoceny s oporou v odborné literatuře. Přínosem této práce je podrobný vhled do teorie sociálního podnikání i fungování sociálních podniků v praxi.
Klíčová slova: škálování; sociální podnikání; motivace; sociální inovace ; sociální podnik
Název práce: Analysis of Social Entrepreneurship in Selected Environmental Social Enterprises
Autor(ka) práce: Jelen, Pavel
Vedoucí práce: Závodná, Lucie Sára
Oponenti práce: Dvořák, Jiří
This bachelor's thesis elaborates on the phenomenon of social entrepreneurship.The aim of this paper is to deliver a fundamental overview of the complex phenomenon of social entrepreneurship. In the theoretical part, a comprehensive literature review demonstrates a state-of-the-art knowledge of the topic with an emphasis on foreign literature. The subsequent practical part describes and verifies the findings arising from the literature review in a real market environment. For this purpose, 5 environmental social enterprises operating in the Czech republic were selected and methods of secondary data analysis and semi-structured interviews were chosen within the qualitative research. These methods were used to obtain information within selected enterprises on aspects of social enterpreneurship and subsequently these aspects were evaluated in connection with scholarly literature. The contribution of this paper is a detailed insight into the theory of social entrepreneurship and functioning of social enterprises in practice.
Klíčová slova: social enterprise; motivation; social entrepreneurship; social innovation; scaling

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu