Název práce: Vliv reklamní slepoty na efektivitu digitálních reklamních kampaní a způsoby jejího překonání
Autor(ka) práce: Nefedov, Egor
Vedoucí práce: Stříteský, Václav
Oponenti práce: Tinková, Šárka
Tato bakalářská práce se věnuje problematice reklamní slepoty v prostředí internetové reklamy. Cílem bakalářské práce je identifikovat faktory, které mají největší dopad na eliminaci reklamní slepoty. V teoretické části je uvedeno představení internetové reklamy, dále je představeno shrnutí dosavadních poznatků o fenoménu reklamní slepoty, příčinách jejího vzniku, důsledcích a způsobech jejího překonání. Praktická část práce je rozdělena na kvalitativní a kvantitativní výzkum. Kvalitativní výzkum je založen na provedení rozhovorů s experty v oblasti internetové reklamy. Skrze expertní rozhovory se podařilo zjistit, že největší vliv na účinnost reklamy při překonávání reklamní slepoty mají personalizace, frekvence zobrazení reklamy a vzhled reklamního příspěvku. Kvantitativní výzkum v podobě terénního experimentu se zaměřil na vzhledové prvky reklamních příspěvků a zjistil, že největší účinnost z hlediska míry prokliku mají reklamy obsahující interaktivní prvky a informace o slevách.
Klíčová slova: internetová reklama; bannerová slepota; sociální sítě; reklamní slepota; CTR
Název práce: The influence of advertising blindness on the effectiveness of digital advertising campaigns and ways to overcome it
Autor(ka) práce: Nefedov, Egor
Vedoucí práce: Stříteský, Václav
Oponenti práce: Tinková, Šárka
This bachelor’s thesis deals with the issue of advertising blindness in the environment of online advertising. This thesis aims to identify the factors that have the greatest impact on the elimination of advertising blindness. The theoretical aspect presents the introduction of online advertising and a summary of existing knowledge about the phenomenon of advertising blindness. It reveals the causes of its origin, its effects and ways to overcome it. The practical aspect of the assignment is divided into qualitative and quantitative research. Qualitative research is based on interviews with experts in the field of Internet advertising. Through expert interviews, it was found that the personalization, frequency of ad display and appearance of the advertising post have the greatest influence on the effectiveness of advertising, particularly in overcoming advertising blindness. Quantitative research in the form of a field experiment focused on the appearance elements of advertising posts and found that ads containing interactive elements and discount information were most effective in terms of click-through rate.
Klíčová slova: advertising blindness; banner blindness; online advertising; social media; CTR

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Podniková ekonomika a management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra marketingu