Hospodářský vývoj Slovenského státu v letech 1939–1945

Název práce: Hospodársky vývoj Slovenského štátu v rokoch 1939–1945
Jazyk práce: Slovensky
Bakalárska práca analyzuje a popisuje ekonomiku Slovenského štátu v období jeho existencie, teda v rokoch 1939–1945 a prináša prehľad o jeho hospodárskom vývoji. V teoretickej časti charakterizuje rolu Slovenska v ekonomickom prostredí Československej republiky, vzťahy medzi českými krajinami a Slovenskom a v nadväznosti na to zachytáva udalosti, ktoré predchádzali vyhláseniu samostatného Slovenského štátu v roku 1939. Praktická časť rozoberá slovenské hospodárstvo po jeho vzniku s dôrazom na podriadený vzťah k Veľkonemeckej ríši, priemyselnú konjunktúru, ktorá nastala vplyvom investičnej činnosti na Slovensku počas prvých rokov vojny, stagnujúce poľnohospodárstvo, zahraničný obchod a peňažníctvo. Súčasne je popísaná problematika židovskej otázky a jej špecifiká a Slovenské národné povstanie.
Klíčová slova: hospodárstvo; Slovenská republika; Hlinkova slovenská ľudová strana; Slovenské národné povstanie; Slovenský štát 1939–1945; židovská otázka; autonómia
Název práce: Hospodářský vývoj Slovenského státu v letech 1939–1945
Jazyk práce: Slovensky
Bakalářská práce analyzuje a popisuje ekonomiku Slovenského státu v období jeho existence, tedy v letech 1939–1945 a přináší přehled o jeho hospodářském vývoji. V teoretické části charakterizuje roli Slovenska v ekonomickém prostředí Československé republiky, vztahy mezi českými zeměmi a Slovenskem a v návaznosti na to zachycuje události, které předcházely vyhlášení samostatného Slovenského státu v roce 1939. Praktická část rozebírá slovenské hospodářství po jeho vzniku s důrazem na podřízený vztah k Velkoněmecké říši, průmyslovou konjunkturu, která nastala vlivem investiční činnosti na Slovensku během prvních let války, stagnující zemědělství, zahraniční obchod a peněžnictví. Současně je popsána problematika židovské otázky a její specifika a Slovenské národní povstání.
Klíčová slova: autonomie; hospodářství; Hlinkova slovenská lidová strana; Slovenská republika; Slovenské národní povstání; Slovenský stát 1939–1945; židovská otázka
Název práce: Economic development of the Slovak state in 1939–1945
Jazyk práce: Slovensky
The bachelor thesis analyzes and describes the economy of the Slovak state and provides an overview of the economic development in the period of its existence. The theoretical basis characterizes the role of Slovakia in the economic environment of the Czechoslovak republic, defines the relations between Czechia and Slovakia, and captures the events, which preceded the declaration of an independent Slovak state in 1939. The practical section analyzes the economy after the establishment of the Slovak state with emphasis on the subordinate relationship to the Greater Germanic Reich, the industrial boom, which occurred due to investment activity in Slovakia during the first years of the war, stagnant agriculture, foreign trade and financial sector. Additionally, specifics regarding the Jewish question as well as the Slovak National Uprising are examined.
Klíčová slova: autonomy; Slovak National Uprising; Hlinka’s Slovak People’s Party; Jewish question; Slovak state 1939–1945; economy; Slovak republic

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta