Vyvolané náklady diferencované a jednotné sazby DPH

Název práce: Vyvolané náklady diferencované a jednotné sazby DPH
Autor(ka) práce: Lindaurová, Sylvie
Vedoucí práce: Slintáková, Barbora
Oponenti práce: Čejková, Eliška
Cílem diplomové práce je analýza vyvolaných nákladů spojených s daní z přidané hodnoty u oslovených daňových subjektů za sledované období 2020. Výpočet a analýza vyvolaných nákladů je rozdělená dle způsobu vedení agendy k DPH. Analýza je realizovaná s diferencovanou sazbou daně a za uplatnění jednotné sazby DPH. Cílem kvantitativního výzkumu je ověřit hypotézu, zda potenciální zavedení jednotné sazby DPH ovlivní velikost vyvolaných nákladů daňových subjektů a zda vyvolané náklady klesají s růstem obratu plátce. Primární data potřebná pro měření vyvolaných nákladů byla získána pomocí metody strukturovaného dotazníků, kterého se zúčastnilo 36 daňových subjektů. Z výsledků šetření vyplynulo, že relativní výše průměrných vyvolaných nákladů v systému s diferencovanou sazbou DPH činila 4,31 % na obratu za rok 2020. Relativní výše průměrných vyvolaných nákladů v systému jednotné sazby DPH činila 4,16 % na obratu za rok 2020.
Klíčová slova: daň z přidané hodnoty; administrativní náklady; vyvolané náklady; jednotná sazba; daňová efektivnost; diferencovaná sazba
Název práce: Compliance Costs of Differentiated and Single VAT rate
Autor(ka) práce: Lindaurová, Sylvie
Vedoucí práce: Slintáková, Barbora
Oponenti práce: Čejková, Eliška
The aim of this diploma thesis is analysis of the compliance costs of VAT taxation for selected taxpayers during the observed period of 2020. Calculation and analysis of compliance costs is divided according to the method of keeping the VAT agenda. Analysis has been performed with the differentiated VAT rate and with application of single VAT rate. The main goal of the quantitative research was to verify hypothesis whether the potencial application of single VAT rate will have an impact on compliance costs of the taxable subjects and whether the compliance costs will degrease as turnover increases. Primary datas needed for evaluating of compliance costs has been obtained via structured questionnaire survey. There were 36 taxable participants all of them were divided according to managing of their VAT agenda (if internally or externally). According to the results relative amount of compliance costs with the differentiated VAT rate is 4,31% of the achieved turnover for 2020. Relative amount of average compliance costs in the system of single VAT rate is 4,16% of the achieved turnover for 2020.
Klíčová slova: value added tax; differentiated rate; single rate; efficiency of taxation; administrative costs; compliance costs

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví