Popisná analýza přeměn uskutečněných v České republice

Název práce: Popisná analýza přeměn uskutečněných v České republice
Autor(ka) práce: Žáčková, Kateřina
Vedoucí práce: Pospíšil, Jiří
Oponenti práce: Lukeš, Jáchym
Tato diplomová práce se zabývá fúzemi sloučením obchodních společností uskutečněných v České republice. První polovina práce je věnována aspektům fúze sloučením dle české legislativy, především dle zákona č. 125/2008 Sb. o přeměnách obchodních společností a družstev. Jsou zde rozebírány účetní, právní a daňové souvislosti fúzí sloučením. Zásadní část práce tvoří empirická část, jež tkví ve shromažďování a analyzování dat na určitém vzorku fúzí sloučením realizovaných v České republice. Sbíraná data představují zejména stanovení rozhodného dne, ocenění jmění znalcem, vznik nových účetních položek či důvody realizace fúze sloučením. Cílem praktické části je zhodnocení výstupů, do jaké míry odpovídají teoretickým poznatkům popsaným v první polovině diplomové práce a jejich porovnání se zjištěními jiných autorů, kteří se podobnému tématu věnovali.
Klíčová slova: Přeměny obchodních společností; Fúze sloučením; Rozhodný den; Účetní závěrky; Projekt přeměny; Ocenění jmění
Název práce: Descriptive analysis of company transformations in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Žáčková, Kateřina
Vedoucí práce: Pospíšil, Jiří
Oponenti práce: Lukeš, Jáchym
This diploma thesis deals with the acquisition mergers of companies carried out in the Czech Republic. The first half of the thesis is dedicated to aspects of acquisition mergers according to Czech legislation, especially according to Act No. 125/2008 Coll. on the transformation of companies and cooperatives. The accounting, legal and tax aspects of acquisition mergers are discussed here. The main part of the diploma thesis is the empirical part, which consists in collecting and analyzing data on a certain sample of acquisition mergers carried out in the Czech Republic. The collected data represent especially the determination of the effective date, net asset valuation by a valuer, the creation of new accounting items or the reasons for the realization of acquisition mergers. The aim of the practical part is to evaluate to what extent the outputs correspond to the theoretical knowledge described in the first half of the diploma thesis and their comparison with the findings of other authors who have dealt with a similar topic.
Klíčová slova: Financial statements; Transformation project; Net Asset Valuation; Company transformations; Acquisition merger; Effective date

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 27. 7. 2020