Práce se zabývá problematikou firewallů a jejich vývojem. Rozdělena je na 4 hlavní části.
V první (teoretické) části jsou rozpracovány některé důležité koncepty síťového provozu ? především pak ty s dopadem na zajištění bezpečného přístupu k síti. Rovněž jsou roztříděny firewally a zmíněny konkrétní dopady (přínosy) jejich nasazení. Na konci kapitoly si ještě rozebereme Standardy, které v této oblasti existují (především pak TCSEC a CC).
Další část je věnována samotnému vývoji fw a především pak současným trendům posledních 5 let. Rozebrány jsou rovněž kromě jejich dopadů na bezpečnost i externality, které s nimi byly spojeny (změna chování uživatelů, rychlost, propustnost, atp.). Konec kapitoly obsahuje ještě výhledy předpokládaného vývoje v této oblasti.
V praktické části se podíváme na některé nejdůležitější způsoby ochrany. V části terminace otestujeme všechny publikované metody terminace a možnosti ochrany. Nakonec v části odchozí komunikace provedeme test všech dostupných metod průniku ven ze sítě ? vyzkoušíme tedy všechny publikované techniky, jak dostat data nepozorovaně ven z počítače a zjistíme, jaké jsou možnosti obrany u konkrétní techniky.
V poslední části se podíváme na některá důležitá či zajímavá praktická řešení z oblasti bezpečnosti sítí. Především pak na zabezpečení sítě Vysoké Školy Ekonomické v Praze, Checkpoint Firewall-1, a nakonec jeho nasazení na VŠE. |