Obchodní vztahy USA a Číny

Název práce: Obchodné vzťahy USA a Číny
Autor(ka) práce: Hollá, Adela
Typ práce: Bakalářská práce
Vedoucí práce: Jiránková, Martina
Oponenti práce: Sejkora, Jiří
Jazyk práce: Slovensky
Abstrakt:
Medzi čínskou a americkou ekonomikou sa za posledných 10 rokov vytvorila obrovská obchodná symbióza. Tento vzťah, často nazývaný "Chimerica", už neovplyvňuje len situáciu v domácich ekonomikách, ale udáva tempo svetovému hospodárstvu. V oblasti obchodu s tovarom má Čína s USA obrovský obchodný prebytok, za čo je donekonečna odsudzovaná. Naopak v oblasti obchodu služieb majú obchodný prebytok USA. Čínska ekonomika dobieha americkú a je isté, že v blízkej budúcnosti sa Čína stane najväčšou svetovou ekonomikou. Americká ekonomika je stále vyspelejšia, produktívnejšia a založená hlavne na sektore služieb. Obchodný vzťah, ktorý v súčasnosti existuje je založený hlavne na americkej spotrebe a čínskej produkcii. To je jeden z viacerých dôvodov, prečo sa Čína stala "bankárom" USA.
Klíčová slova: Služby; Obchod; USA; Tovar; Čína
Název práce: Obchodní vztahy USA a Číny
Autor(ka) práce: Hollá, Adela
Typ práce: Bakalářská práce
Vedoucí práce: Jiránková, Martina
Oponenti práce: Sejkora, Jiří
Jazyk práce: Slovensky
Abstrakt:
Mezi čínskou a americkou ekonomikou se za posledních 10 let vytvořila obrovská obchodná symbióza. Tento vztah, často nazývaný "Chimerica", už neovlivňuje jen situaci v domácích ekonomikách, ale udává tempo světovému hospodářství. V oblasti obchodu se zbožím má Čína s USA obrovský obchodní přebytek a za to je donekonečna odsuzovaná. Naopak v oblasti obchodu služeb mají obchodní přebytek USA. Čínská ekonomika dobíhá americkou a je jisté, že v blízké budoucnosti se Čína stane největší světovou ekonomikou. Americká ekonomika je stále vyspělejší, produktivnější a založená hlevně na sektoru služeb. Obchodní vztah, který v současnosti existuje je založený hlavně na americké spotřebě a čínské produkci. To je jeden z mnohých důvodů, proč se Čína stala bankéřem USA.
Klíčová slova: Služby; Obchod; USA; Zboží; Čína
Název práce: The trade relationship between the USA and China
Autor(ka) práce: Hollá, Adela
Typ práce: Bachelor thesis
Vedoucí práce: Jiránková, Martina
Oponenti práce: Sejkora, Jiří
Jazyk práce: Slovensky
Abstrakt:
Between Chinese and American economy was created a huge trade symbiosis in the last 10 years. This relationship, often called "Chimerica" is not only influencing the situation in the home economies anymore but it is also setting the direction of the world economy. China runs a huge trade surplus with the USA and is indefinitely blamed for this. Contrary to the trade, the USA runs with China a surplus in in the trade in services. Chinese economy is catching up with the American one and in the near future it will become the biggest economy in the whole world. Nevertheless American economy is still more advanced, more productive and based mainly on the service sector. The current trade relationship is mostly based on American consumerism and Chinese production. This is one of the reasons why China became a "banker" to the USA
Klíčová slova: Goods; Trade; China; USA; Services

Informace o studiu

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Typ studijního programu: Bakalářský studijní program
Přidělovaná hodnost: Bc.
Instituce přidělující hodnost: Vysoká škola ekonomická v Praze
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních ekonomických vztahů

Informace o odevzdání a obhajobě

Datum zadání práce: 5. 6. 2012
Datum podání práce: 15. 5. 2013
Datum obhajoby: 22. 5. 2013
Identifikátor v systému InSIS: https://insis.vse.cz/zp/37875/podrobnosti

Soubory ke stažení

    Poslední aktualizace: