Zdanění zaměstnaneckých benefitů v ČR

Autor(ka) práce: Studničková, Zuzana
Vedoucí práce: Finardi, Savina
Oponenti práce: Tecl, Jan
Diplomová práce je zaměřena na zdanění vybraných zaměstnaneckých benefitů v České republice. Poskytování zaměstnaneckých benefitů je posuzováno s ohledem na základ daně zaměstnavatele, na základ daně zaměstnance a na vyměřovací základ pro odvod pojistného na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na všeobecné zdravotní pojištění. Diplomová práce je rozdělena na tři části. První kapitola se zabývá vysvětlením pojmů lidský kapitál a zaměstnanecké benefity, analyzuje nejčastěji poskytované zaměstnanecké benefity a popisuje možnosti jejich zajištění. Druhá kapitola se zabývá daňovými a pojistnými aspekty vybraných zaměstnaneckých benefitů. Ve třetí kapitole jsou popsány benefity poskytované poradenskou skupinou ASB Group a stanovena doporučení týkající se změn benefitního systému.
Klíčová slova: daň z příjmů; vyměřovací základ; základ daně; zaměstnavatel; zaměstnanec; zaměstnanecké benefity; sociální pojistné
Název práce: Taxation of employee benefits in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Studničková, Zuzana
Vedoucí práce: Finardi, Savina
Oponenti práce: Tecl, Jan
The diploma thesis is focused on taxation of selected employee benefits in the Czech Republic. Providing of employees benefits is evaluated with respect to the tax base of the employer, the tax base of the employee and to the assessment base for the payment of social security and state employment policy contributions and for general health insurance. The diploma thesis is divided into three parts. The first chapter defines the term human capital and employee benefits, analyzes the most frequently provided employee benefits and describes the possibilities of covering. The second chapter follows up the tax and insurance aspects of selected employee benefits. In the third chapter are described the employee benefits which are provided by consulting group ASB Group and are defined suggestions how to change the system of employee benefits.
Klíčová slova: employer ; income tax; assessment base; tax base; employee; employees benefits; insurance

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví