Regulace venkovní reklamy v České republice

Název práce: Regulace venkovní reklamy v České republice
Autor(ka) práce: Coufal, Vojtěch
Vedoucí práce: Vostrovská, Zdenka
Oponenti práce: Zeman, Martin
Venkovní reklama je součástí veřejného prostoru a jako taková působí na všechny obyvatele. S jejím působením je spojeno několik negativních jevů, jako je ohrožení bezpečnosti silničního provozu či vizuální smog. Z toho důvodu vyvstává požadavek na její efektivní regulaci. Práce analyzuje současný stav regulace venkovní reklamy v České republice a zaměřuje se na reklamu u pozemních komunikací a reklamu v Praze. Zabývá se reklamou z pohledu marketingu, její rolí ve společnosti a základními přístupy k reklamě v ekonomické teorii. Představeny jsou specifika venkovní reklamy, její formy a v neposlední řadě s ní spojené negativní jevy. Práce rozebírá legislativní a institucionální rámec regulace venkovní reklamy a popisuje jeho problematické oblasti. Pro vyhodnocení současného stavu regulace je proveden vlastní empirický výzkum, který využívá metodu dotazníkového šetření a osobního dotazování.
Klíčová slova: reklamní zařízení; vizuální smog; reklama; regulace; venkovní reklama
Název práce: Regulation of Outdoor Advertising in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Coufal, Vojtěch
Vedoucí práce: Vostrovská, Zdenka
Oponenti práce: Zeman, Martin
Outdoor advertising constitutes a part of the public space and as such it affects all inhabitants. Outdoor advertising causes several negative effects, such as traffic hazard or visual pollution. Therefore, it raises a requirement for its effective regulation. The thesis analyzes the current state of regulation of outdoor advertising in the Czech Republic and focuses primarily on advertising alongside the roads and on advertising in Prague. It deals with advertising from a marketing point of view, its role in society and the economic theories and approaches to advertising. Next, the thesis presents the specifics and forms of outdoor advertising, and also negative effects which are associated with it. Last, it analyzes legislative and institutional framework of regulation of outdoor advertising and describes its problematic areas. To evaluate the current state of regulation, an own empirical research was conducted using the method of questionnaires and personal interviews.
Klíčová slova: outdoor advertising; advertising structure; advertising; visual pollution; regulation

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky