Analýza analytických nástrojů pro podporu manažerských rozhodování

Název práce: Analýza analytických nástrojů pro podporu manažerských rozhodování
Autor(ka) práce: Kurdyukov, Mykyta
Vedoucí práce: Maryška, Miloš
Oponenti práce: Řezáč, Miroslav
Diplomová práce se věnuje porovnávání analytických výkonných nástrojů pro vizuální analýzu dat v kontextech Business Intelligence a Corporate Performance Management. První část práce je věnována popisu konceptu Business Intelligence, který částečně může být zdrojem pro čerpání vstupních dat pro analýzu, jeho komponenty a architekturu. Další část je analýzou konceptu Corporate Performance Management, jeho jednotlivých komponent a vlivu používání analytických nástrojů pro klíčová manažerská rozhodnutí. Teoretická část práce bude postavena na syntéze poznatků získaných studiem odborné literatury a odborných článků. Praktická část diplomové práce bude zaměřená na vyzkoušení vybraných analytických nástrojů na základě stanovených metrik v agendách Corporate Performance Management. V rámci této práce bude prozkoumaná funkcionalita nástrojů, zaměřená na tvorbu a prezentace pracovních panelů s cílem připravit podklady pro manažerská rozhodování. Pro účely srovnání těchto nástrojů bude definována metodika, která bude komplexně hodnotit vybrané analytické nástroje na základě relevantních kritérií a stanovených vah. Hlavním přínosem této diplomové práce je výsledek analýzy porovnání hlavních možností analytických nástrojů s vedoucím postavením na celosvětovém trhu.
Klíčová slova: řízení podnikové výkonnosti; SAS Visual Analytics; Microsoft Power BI; IBM Waston Analytics; Corporate Performance Management; Business Intelligence
Název práce: Analysis of analytical tools for supporti managerial decision-making
Autor(ka) práce: Kurdyukov, Mykyta
Vedoucí práce: Maryška, Miloš
Oponenti práce: Řezáč, Miroslav
This diploma thesis is devoted to comparison of analytical performance tools for visual data analysis in the context of Business Intelligence and Corporate Performance Management. The first part of the thesis is devoted to a description of Business Intelligence concept, which could be used as a source for gaining input data for analysis, its components and architecture. The next part is an analyzed concept of Corporate Performance Management, its single components, and the impact of using analytical tools for key management decisions. The theoretical part of the thesis will be based on the synthesis. The theoretical part of the thesis will be based on the synthesis of knowledge gained by studying specialized literature and professional articles. The practical part of this diploma thesis will be focused on testing of selected analytical tools based on metrics in CPM agendas. In this thesis the functionality of the tools will be explored, focused on the creation and presentation of the dashboards for the preparing foundation for the managerial decision-making. For the objective of comparing these tools a methodology, which will evaluate selected analytical tools based on relevant criteria and weightings will be defined. The main contribution of this diploma thesis is the result of the analysis of the comparison of the main possibilities of analytical instruments with the leading position on the global market.
Klíčová slova: Corporate Performance Management; SAS Visual Analytics; Microsoft Power BI; Business Intelligence; IBM Watson Analytics

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií